İzmir'in içme suyu kaynaklarından Balaban deresinin sukalitesinin makrozoobentik organizmalara göre belirlenmesi
The determination of water quality of Balaban stream, one of the drinking water source of Izmir according to macrozoobenthic organisms
  1. Tez No: 560825
  2. Yazar: ALPEREN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR, DOÇ. DR. BÜLENT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Haziran 2018 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında, Balaban Deresi'nin (İzmir) su kalitesinin, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla belirlenen beş örnekleme noktasının fiziksel ölçümleri mevsimsel olarak yapılmış ve bentik makroomurgasız örnekleri toplanmıştır. Su kalitesini belirlemek için ASTERICS yazılım programını kullanarak BBI, BMWP orijinal, BMWP İspanyol versiyonu, ASPT, FBI, Saprobi indeksi ve çeşitlilik indeksleri uygulanmıştır. Çalışma sonunda toplam 62 takson ve bu taksonları oluşturan 4.595 birey tespit edilmiştir. Toplanan örneklerin incelenmesi sonucu Ephemeroptera takımına ait 11; Plecoptera takımına ait 14; Trichoptera takımına ait 14; Diptera takımına ait 7; Odonata takımına ait 1; Coleoptera takımına ait 4; Hirudinea sınıfına ait 1; Oligochaeta sınıfına ait 1; Gastropoda sınıfına ait 7; Crustacea sınıfına ait 2 takson teşhis edilmiştir. Bu çalışma sonucunda Balaban Deresi'nin su kalitesi, BBI ve ASPT indekslerine göre kirlenmemiş şeklinde, SI ve FBI indekslerine göre kirlenmemiş/az kirlenmiş şeklinde ve BMWP orijinal ve BMWP İspanyol versiyonuna göre ise az kirlenmiş şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine to physical and biological features of the water quality of Balaban Stream (İzmir) between June 2018 and May 2019. For this aim, five sampling points were determined, physical parameters measured in the field and benthic macroinvertebrate were collected seasonally. BBI, BMWP original, BMWP spanish version, ASPT, FBI and Saprobi Indices and species diversity indices were applied by using the ASTERICS software programme for determining the water quality. As a result of the study, totally of 62 taxa were determined in total 4595 benthic macroinvertebrate. 11 of them belong to Ephemeroptera; 14 belong to Plecoptera; 14 belong to Trichoptera; 7 belong to Diptera; 1 belong to Odonata; 4 belong to Coleoptera; 1 belong to Hirudinea; 1 belong to Oligochaeta; 7 belong to Gastropoda and 2 belong to Crustacea. As a result of this study, the water quality of Balaban Stream was determined unpolluted in terms of BBI and ASPT indices, unpolluted/ slightly polluted in terms of SI and FBI, and slightly polluted in terms of BMWP original and BMWP Spanish version.