Instrumentalization of religious nationalist security discourse in the case of the afrin operation: Perspectives of Muslim conscientious objectors and anti-war activists
Dini milliyetçi güvenlik söylemlerinin Afrin operasyonu vakasında araçsallaştırılması: Müslüman vicdani retçiler ve savaş karşıtlarının perspektifleri
  1. Tez No: 560851
  2. Yazar: HATİCE ESRA ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez 20 Ocak 2018 tarihi itibari ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırlarında başlatılan sınır ötesi Afrin Operasyonu'nu, bir başka adıyla Zeytin Dalı Harekâtı'nı, vaka çalışması olarak ele almaktadır. Bu çalışma öncelikli olarak operasyon sürecinde yönetici elitlerin kullanmış oldukları dini-milliyetçi söylemlerin, Afrin operasyonunun ve zorunlu askerlik hizmetinin güvenlikleştirilmesinde nasıl bir rol oynadığını söylem analizi yöntemini kullanarak incelemektedir. Eleştirel Güvenlik Çalışmaları literatürü ışığında güvenlik söylemlerinin siyasal elitler tarafından kutsallaştırılarak nasıl araçsallaştırıldığı bu araştırma kapsamında sorgulanmaktadır. İkinci olarak, devlet dışı aktörlerin, bu çalışma kapsamında Müslüman vicdani retçilerin ve savaş karşıtlarının, Afrin operasyonun güvenlikleştirilmesi ve zorunlu askerlik hizmeti konularında ortaya koydukları alternatif söylemler araştırılmıştır. Katılımcılar ile yapılan saha çalışmasında odak grubu analiz yöntemi kullanılmıştır. Vaka çalışmasından elde edilen temel bulgular sonucunda, Afrin operasyonunu söylemsel olarak şekillendiren dini-milliyetçi ifadelerin, operasyonun kamuoyunda meşrulaştırılmasına katkı sağlama amacı taşıdığı ve operasyon ile ilgili eleştirel bir söylemin ortaya konmasının zorlaştırılmasına sebebiyet verdiği savunulmuştur. Buna karşılık, saha çalışması sonucunda gözlemlendiği üzere Müslüman vicdani retçiler ve savaş karşıtları alternatif ve muhalif bir söylem ortaya koyarak, dini söylemlerin güvenlik, militarizm ve milliyetçilik ile ilişkilendirilen herhangi bir konuda siyasal düzeyde araçsallaştırılmasına karşı bir tavır sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Afrin cross-border military operation, also known as Operation Olive-Branch, which was launched by the Turkish Armed Forces in Syria on 20 January 2018 as a case study. Through discourse analysis method, this thesis first examines the role of religious nationalist rhetoric of the governing elites in securitizing both the Afrin operation and compulsory military service. The study interrogates the ways in which security discourses are sanctified and instrumentalized by the political elites in light of the scholarship on the Critical Security Studies. This study secondly investigates the alternative discourses put forward by non-state actors, in this thesis, the Muslim conscientious objectors and anti-war activists, on the securitization of the Afrin operation and conscription. In the fieldwork conducted with the participants, focus group analysis method was used. As a result of the central findings obtained from the case study, this thesis argues that the religious nationalist rhetoric, which have shaped the Afrin operation discursively, aims to legitimize the operation in the eyes of the general public and to restrain the generation of any other critical discourse. On the contrary, the Muslim conscientious objectors and anti-war activists have opposed to the instrumentalization of religion on matters such as security, militarism, and nationalism at political and discursive levels by putting forward an alternative dissident discourse.