Instrumentalization of religion: Educating the citizen via religious education textbooks
Dinin araçsallaştırılması: Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarıyla vatandaşı eğitmek
- Tez No: 456702
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma milliyetçilik ve eğitim ilişkisine odaklanarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Türk vatandaşının nasıl temsil edildiğini anlamaya çalışır. Bunun için dersin zorunlu hale getirildiği 1982 yılından 2015'e kadar okutulan kırk iki kitabı söylem analizi yöntemiyle inceler. Çalışma, devlet ile din arasındaki ilişkiyi ve İslam'ın vatandaşın üretimi için nasıl araçsallaştırıldığını ele almaktadır. Eğitim bu ilişkinin gözlemlenebileceği en önemli alanlardan biri olarak ele alınmaktadır ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine vatandaşlık tanımındaki İslami özellikleri yansıtması bakımından özel bir önem verilmiştir. Bu bakımdan ders kitapları vatandaşlık temelli tartışma ve mücadeleler ile uluslararası gelişmeler dolayımıyla incelenecektir. Öte yandan, muhafazakar ve dini değerleri benimseyen Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yapılan program reformları ve sonucunda basılan kitaplardaki vatandaşlık tanımı devamlılık ya da kırılma ekseninde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between nationalism and education and tries to understand how Turkish citizen is represented in Religious Culture and Morality textbooks by conducting discourse analysis on forty two selected books since the course's being compulsory in 1982 until 2015. The study deals with the relationship between state and religion and how Islam is instrumentalized for the reproduction of the citizen. Education is considered as one of the crucial venues that this relationship can be noticed and Religious Culture and Morality has a further importance since it is the only subject which reflects the Islamic characteristic of the citizenship definition. Hence, the books are going to be examined due to the debates and struggles on citizenship and international developments about the issue. Also, the programme reforms and consequently published books during the Justice and Development Party government, which embraces conservative and religious values, is going to be scrutinized to understand a continuation or a rupture in the definition of the citizen.