Veri merkezlerinde mikroservis mimarilerinin enerji analizi ve verimliliğin artırılması
Energy analysis of microservis architectures in data centers and increasing efficiency
  1. Tez No: 560909
  2. Yazar: ÖZMEN EMRE DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Enerjinin verimli kullanımı, Bilgi Teknolojilerinin (BT) hem akademi hem de endüstride öne çıktığı bir konudur. Bulut bilişim, nesnelerin interneti kaynakları ve enerjiyi daha verimli şekilde kullanılmamızı sağlayan günümüzün en popüler konularındandır. Her yıl internete bağlı milyonlarca akıllı cihaz ve bu cihazlara hizmet sağlama veri merkezi kapasitesine olan talepler BT sektöründe enerji tüketimini arttırmaktadır. Bu nedenle, bu sistemlerde enerjinin daha verimli kullanılması kritik öneme sahiptir. Buluta geçisin artması, bilişimde hızlı ve verimli bir hizmet olarak altyapı ve internet hizmet sağlayıcıları tarafından sağlanan platform da hizmetlerini önemli kılar. Öte yandan, sanal makineler uzun süredir fiziksel sunuculara alternatif olarak kullanılmaktadır. Uygulama kapsayıcılığı kavramı, gösterildiği gibi daha hızlı dağıtım, daha az kaynak tüketimi, daha kolay yönetilebilirlik ve daha az enerji tüketimi sunarak sanallaştırma dünyasını şekillendirmektedir. Günümüzde BT servis ortamı dinamik, hızlı ve öngörülmeyen bir şekilde büyümektedir. Mikro hizmetler ve uygulama kapları, yeni nesil BT hizmet modülleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birçok alanda tercih edilmelerinin sebebi de değiştirilebilirlik, hizmette sunum ve yeniden yapılandırılabilirlik gibi önemli yeteneklere sahip olmalarıdır. Ayrıca, mikro hizmetler BT personelinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bilindiği gibi CPU, Ağ Sabit Sürücü, G/Ç gibi tüm sunucu sistem bileşenleri enerji tüketimini etkiler. Bu noktada mikro hizmetler, kaynak yönetiminde önemli bir aracı rol oynamaktadır. Mikro hizmete dayalı uygulamaların enerji tüketimi, geleneksel yaklaşımlardan daha düşüktür. Fakat bazı noktalarda hala geri kazanılabilir ve gereksiz tüketim vakaları vardır. Mikro hizmetler birçok yöntemle izlenebilir ve bize fırsatlar sunar, boşa harcanan enerji kaynaklarını önemli ölçüde geri kazandırır. Bu yazıda, şu anda kullanılan bu yeni konseptin sanallaştırma teknolojilerinden daha verimli olduğunu ve konteyner bazlı mikro servis mimarilerinin etkilerini, sistemin enerji tüketimini ve bu etkilerin nasıl azaltılacağı hakkında bilgi verilmektedir. Bu amaçla bir metodoloji, üç yaklaşıma sahip(bağlantı kesme, duraklama, durdurma) ve bir izleme mekanizması önerilmiştir. Sonuçlar bu metodolojinin enerji verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The efficient use of energy is an issue in which Information Technologies (IT) is prominent in both academia and industry. Cloud computing is one of the most popular topics in today's world, enabling us to use resources and energy more efficiently. Every year, millions of smart devices connected to the Internet and demand for Data center capacity to service these devices increase energy consumption in the IT sector. Therefore, more efficient use of energy in these systems is critical. The increase in the transition to the cloud, a fast and efficient service in the information provided by the infrastructure and internet service providers also makes the service important. On the other hand, virtual machines have long been used as an alternative to physical servers. The concept of implementation inclusion shapes the world of virtualization by offering faster deployment, less resource consumption, easier manageability and less energy consumption as shown. Today, the IT service environment is dynamic, fast and unpredictable. Micro services and application containers have a significant impact on next-generation IT service modules. The reason they are preferred in many areas is that they have important capabilities such as interchangeability, presentation in service and reconfiguration. In addition, micro services can meet the various needs of IT staff. As is known, all server system components such as CPU, Network Hard Drive, I / O affect energy consumption. At this point, micro services play an important role in resource management. The energy consumption of micro-service based applications is lower than that of conventional approaches. But at some point there are still cases of unnecessary consumption that can be recovered. Micro services can be tracked in many ways and offers us opportunities, and significantly recovers wasted energy resources. In this paper, we are informed that this new concept is more efficient than virtualization technologies and the effects of container based micro service architectures, energy consumption of the system and how to reduce these effects. For this purpose, a methodology has three approaches (disconnection, pause, stop) and a monitoring mechanism is proposed. The results show that this methodology has a significant impact on energy efficiency.