Sakarya ili çevresinde yayılış gösteren bazı Salvia L. (Lamiaceae) taksonları üzerine anatomik, morfolojik ve palinolojik araştırmalar
Anatomical, morphological and palinological studies on some Salvia L. (Lamiaceae) taxa which grow in Sakarya province
- Tez No: 560913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERNAZ ALTUNDAĞ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Sakarya ili Geyve, Taraklı, Akyazı ve Sapanca ilçelerinden toplanan beş Salvia L. türünün (S. verticillata L. subsp. amasiaca (Freyn & Bornm.) Bornm., S. tomentosa Mill., S. virgata Jacq., S. forskahlei L. ve S. sclarea L.) anatomik, morfolojik ve palinolojik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda; kök, gövde, yaprak, çiçek ve tohum özellikleri belirlenmiş ve bu organlar üzerinde detaylı morfolojik ölçümler yapılmıştır. Morfolojik bulgular daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında büyük ölçüde uyum sağladığı, fakat ölçüm değerlerinin minimum ve maksimum sınırlarında bazı sapmalar olduğu gözlenmiştir. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde, yaprak, yaprak sapı ve kaliks gibi organlardan alınan kesitlerle hücre ve tüy yapıları incelenmiştir. Hücre yapılarının türler arasında benzerlik gösterdiği, hücre sayılarında ve iletim demetlerinde ise bazı farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca yaprakların alt ve üst yüzeyinden alınan kesitlere göre yapraklar amfistomatiktir. Basit yapılı örtü tüyleri ve kapitat salgı tüyleri çeşitlilik göstermektedir. Peltat salgı tüylerine S. verticillata subsp. amasiaca ile S. tomentosa türlerinde rastlanmıştır. Palinolojik çalışmalar Wodehouse metodu ile yapılmıştır. Salvia polenleri 6-kolpat olup, polenler polar görünüşte yuvarlak ekvatoral görünüşte yuvarlak-ovaldir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical, morphological and palynological characteristics of the five Salvia L. species (S. verticillata L. subsp. amasiaca (Freyn & Bornm.) Bornm., S. tomentosa Mill., S. virgata Jacq., S. forskahlei L. and S. sclarea L.) collected from Geyve, Taraklı, Akyazı and Sapanca districts of Sakarya province were studied comparatively. In morphological studies; root, stem, leaf, flower and seed characteristics were determined and detailed morphological measurements were made on these organs. It was observed that the morphological findings were highly consistent with the previous studies, but some deviations were observed at the minimum and maximum limits of the measurement values. In anatomical studies; cells and hair structures were examined by sections taken from the organs such as root, stem, leaf, petiole and calyx. It was observed that cell structures were similar between species but there were some differences in cell numbers and vascular bundles. In addition, according to the sections taken from the upper and lower surface of the leaves, the leaves are amphistomatic. Simple structured covering hairs (trichomes) and capitate gland hairs show diversity. Peltate gland hairs were also found in some species. Palynological studies were done by Wodehouse method. Salvia pollen is 6-colpate and the pollen form is round by polar aspect and round- oval by equatorial aspect.