Salda Gölü havzası güneyinin (Yeşilova/Burdur) hidrojeolojisi ve hidrojeokimyasal özelliklerinin incelemesi
Investigation of the hydrogeology and hydrogeochemical properties of the south of the Salda Lake basin (Yeşilova/Burdur)
- Tez No: 560914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Salda Gölü havzasının güneyinde bulunan su kaynaklarının jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bölgede Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı kayaçlar yayılım göstermektedir. Çalışma alanındaki litolojik birimlerden alüvyon ve kireçtaşları en önemli akiferlerdir. Çalışma alanı için ortalama yağış miktarı eş yağış eğrileri yöntemi ile 524.03 mm, buharlaşma ile gerçekleşen boşalım miktarı ise Thornthwaite yöntemi ile 368.55 mm olarak hesaplanmıştır. İnceleme alanındaki suların Mg-HCO3, Mg-Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3 ve Mg-Na-HCO3-CO3 sular fasiyesinde olduğu tespit edilmiştir. Yeraltısularında tespit edilen Mg artışı, Marmaris peridotitleri ile Kızılcadağ ofiyolit ve melanjı ile kaya‐su etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Suların sulama suyu olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için ABD Tuzluluk laboratuarı ve Wilcox diyagramları ile Artıksal sodyum karbonat (RSC), Geçirgenlik indeksi (PI) ve Magnezyum Tehlikesi (MT) parametreleri kullanılmıştır. Çalışma alanındaki suların bazıları sulama suyu olarak kullanımı uygun bulunmamıştır. Bölgede yeraltısuları için en önemli kirletici unsur tarımsal faaliyetlerdir. Bu nedenle, azot ve türevlerine ait analizlerde yeraltısularında S11 örneğinde nitrat içeriğinin sınır değeri aştığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada sularda pestisit, mikrobiyolojik kirlenme ve Al, As, Cr ve Fe, gibi ağır metal içeriklerini belirlemeye yönelik araştırmalar da yapılmıştır. Çalışma alanından alınan su örneklerinin içme suyu olarak kullanılabilirliği ulusal ve uluslararası standartlarla karşılaştırıldığında, S2 no'lu örnek Al, S14 ve S15 no'lu örnekler As, S1-S3, S5-S15 no'lu örnekler Cr, S1 ve S5 no'lu örneklerin ise Fe bakımından içme suyu olarak kullanılamayacağı görülmektedir. Bu artışların hem jeojenik hem de antropojenik kökenli olduğu düşünülmektedir. Bu değerler içme suyu standartlarında verilen sınır değeri aşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated as detailed geological, hydrological, hydrogeological and hydrochemical features of water sources in the south of the Salda Lake basin. Mesozoic and Cenozoic rocks are spread in the region. Alluvium and limestones are the most important aquifers from the lithological units in the study area. The mean rainfall amount for the study area was calculated as 524.03 mm by the isohyet method and evaporation was calculated as 368.55 mm by the Thornthwaite method. Groundwaters and surface waters are Ca-Mg-HCO3 and Mg-Ca-HCO3 facies. The increase of Mg are originated from Marmaris peridotite and Kızılcadag ophiolite and melange related to water‐rock interaction. The US salinity diagram, Wilcox diagram, residual sodium carbonate (RSC), permeability index (PI) and Magnesium hazard (MH) are used to assess the suitability of groundwater for agricultural purposes. Some of the waters in the study area are not suitable for use as irrigation water. Agricultural activity is most important pollution in the study area. Therefore, it was found that nitrate content exceeds the limit value in groundwater samples of S11 in nitrogen and derivatives analyzes. In addition, studies have been conducted to determine pesticide, microbiological contamination and heavy metal contents such as Al, As, Cr and Fe. Examples of water samples taken from the study area as potable water compared to national and international standards, examples S2 S1, S14 and S15 Samples S, S1-S3, S5-S15 S, S1 and S5 the samples cannot be used as drinking water in terms of Fe. These increases are thought to be both geogenic and anthropogenic. These concentrations are exceeded to drinking water standards.