Farklı mesnetlenme koşullarına sahip betonarme plakların çarpma davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of low velocity impact behavior of reinforced concrete plates with different support conditions
  1. Tez No: 561007
  2. Yazar: VOLKAN HOŞKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze barınma ihtiyacını karşılamak için yapılar inşa etmektedir ve bunun içinde çeşitli yapı malzemeleri kullanmaktadır. Dünyada ve özellikle ülkemizde betonarme oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde betonarme kullanımı en yaygın olan yapı malzemesidir. Betonarme elemanlar çeşitli amaçlara hizmet eden yapılarda kullanılırken değişik etkilere maruz kalmaktadır ve bu etkiler altındaki davranışı mühendisliğin temel araştırma konularındandır. Geleneksel betonarme taşıyıcı sistemli yapılar kolon, kiriş ve döşemelerden oluşmaktadır. Bu elemanlara etkiyen ve hesaplamalarda göz önünde bulundurulan yükler ise; sabit yükler olarak adlandırdığımız zati(öz ağırlık) ile maruziyet süresi ve büyüklüğü zamana bağlı olarak değişen hareketli yükler, deprem yükü, rüzgar yükü, toprak itkisi, sıvı yükü ve sıcaklık farkından oluşan yükler gibi yönetmeliklerde tanımlanan yükler gösterilebilir. Emniyetli bir yapı tasarımı sırasında dikkate alınması gereken bir diğer yükleme türü ise dinamik bir etki olan çarpma yüküdür. Patlama ya da darbe altında gerçekleşebilen çarpma yükünün lokal hasardan tüm yapının göçmesine neden olacak boyutlara ulaşabilme durumu göz önüne alındığında çarpma yükü altında davranışın bilinmesinin gerekliliği ve önemi açıkça gözükmektedir. Bu perspektifte betonarme döşemelerin çarpma yükü altındaki davranışını anlayabilmek adına bu tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda farklı mesnet koşulları altındaki betonarme döşemeler çarpma yüküne tabi tutularak oluşan deplasman ve ivme değerleri zaman tanım alanında ölçülmüştür. Farklı mesnet koşullarının ve çarpma enerjilerinin betonarme döşemelerin çarpma davranışına etkisi deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings, past and present, is to build structures to meet the needs shelter and it uses a variety of building materials. In the world and especially in our country, reinforced concrete has a very common usage area. Today, reinforced concrete is the most common building material. Reinforced concrete elements are exposed to different effects when used in structures that serve a variety of purposes, and their behavior under these influences is the main research topic of engineering. Structures with traditional reinforced concrete structure consist of columns, beams and slabs. The loads that affect these elements and are considered in calculations are; loads defined in the regulations such as static loads (self-weight) and the duration of exposure and the size of which vary depending on the time, such as moving loads, seismic loads, wind loads, earthquakes, fluid loads and temperature loads. Another type of loading that must be taken into account when designing a safe structure is the impact load, which is a dynamic effect. Given the possibility of reaching the dimensions that would cause the collapse burden of the explosion or the impact to be caused by the entire damage from the local damage, the necessity of knowing the behavior under the collision load and the prospect are clearly visible. In this perspective, this thesis study was carried out in order to understand the behavior of reinforced concrete slabs under impact load. In this context, the displacement and acceleration values formed by subjecting reinforced concrete slab under different bearing conditions to impact load are measured in time definition area. The effects of different bearing conditions and impact energy on the impact behavior of reinforced concrete slabs have been investigated experimentally.