Silahlı insansız hava araçlarının (SİHA'lar) konvansiyonel savaştaki yeri: Anlık istihbarattan anlık müdahaleye geçiş
The role of umanned aerial vehicles (UAVS) in the conventional war: Transition from the instant intelligence to the instant intervention
- Tez No: 561015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma konu olarak silahlı insansız hava araçlar'ın (İHA) konvansiyonel (geleneksel) savaştaki yerini ve anlık istihbarattan anlık müdahaleye geçiş aşamalarını incelemektedir. Araştırmanın amacı silahlı insansız hava araçları (SİHA) ' nın konvansiyonel (geleneksel) savaşta kullanılan standart silah ve araç gereçlere karşı ne gibi bir stratejik üstünlük yaratmakta olduğunu inceleyerek yeni nesil insansız sistemlerin insanlı savaş araçlarına karşı avantaj ve dez avantajlarını belirlemektir. Bu çalışmada veri değerlendirme tekniklerinden belgesel ve kaynak taraması tekniği kullanılmıştır. Bu tekniklerin seçilmesinde saldırı ve savunma teknikleri istihbaratla birleştiğinde erken tanıma sistemlerinin öneminin kavranması yer almaktadır. İçerik analizinde özellikle raporlar bu konu hakkında büyük önem arz edecek bilgileri açıkça ortaya koymaktadır. Bununla birlikte insansız hava araçlarındaki bazı yeni, AR-GE çalışmaları insansız hava araçlarının teknik alt yapısında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmamıza olanak sağlayacaktır. İçerikte ana konu olan silahlı insansız hava araçları (SİHA) savunma şirketleri tarafından üretilmektedir bu nedenle kaynakların bir kısmı bizzat teknolojik platform ve aviyonik (Elektronik) sistemleri üreten şirketlerin internet üzerinden oluşturdukları tanıtım sayfalarından oluşmaktadır. Kaynakların bir diğer kısmıda güvenlik uzmanlarının araştırma roparları, yüksek lisans tezleri, dergi makaleleri, kitaplar ve gazete haberlerinden oluşmaktadır. Kaynakların birçok yerden teyit edilerek bilgilerin doğuluğunun sağlanması amacı etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of armed unmanned aerial vehicles (UAV) (drones) in the conventional (traditional) war and the transition from instant intelligence to instant intervention. The aim of the study is to determine the advantages and disadvantages of the new generation of unmanned systems against manned war vehicles by examining what kind of strategic superiority the armed unmanned aerial vehicles (UAV) have to the standard weapons and tools used in the conventional war. In this study, documentary and literature review techniques from data evaluation methods were used. In the selection of these methods, attack and defense techniques are combined with intelligence to understand the importance of early recognition systems. In the content analysis, especially the reports clearly reveal the information that will be of great importance on this issue. However, some new R & D works on unmanned aerial vehicles will allow us to reach more detailed information in the technical infrastructure of unmanned aerial vehicles. The main subject in the content of the UAVs is produced by the defense companies, therefore, some of the sources consist of the introductory pages created by the companies which produce technological platforms and avionics (electronic) systems through the internet. Another part of the sources consists of research reports, master's theses, articles, books and newspaper reports of security experts. The purpose of ensuring the veracity of the information was effective by confirming the sources from many places.