Impacts of Brexit on The United Kingdom's internatonal politics and macroeconomic rates
Brexit'ın Birleşik Krallığın uluslararası siyasetine ve makroekonomik göstergeleri üzerine etkileri
- Tez No: 561029
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ŞÖHRET
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Brexit olarak kısaltılan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı Avrupa Birliği - İngiltere ilişkileri tarihindeki olayların bir birikimidir ve bu süreç hem kıtada hem de küresel ölçekte çok önemli sonuçlar barındırmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı Brexit kararının Birleşik Krallığın uluslararası siyasetine ve makro ekonomik göstergeleri üzerine etkilerini Birleşik Krallığın Avrupa Birliği ile ilişkisini siyasi ve ekonomik açılardan analiz ederek belirlemektir. Brexit öncesi ve sonrası perspektifinden, Brexit kararının Birleşik Krallığın uluslararası siyaseti üzerindeki etkileri Brexit'in köklerinin ülkenin yakın geçmişinde olduğu bulgusuyla gösterilmektedir. Bu bağlamda, Winston Churchill'den Theresa May dönemine kadar Birleşik Krallık hükümetlerinin Avrupa Birliği'ne bakış açıları değerlendirilmektedir. Ayrıca, 2006-2023 yılları arasında Uluslararası Para Fonu veri tabanından alınan Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, Toplam Yatırım, Enflasyon Oranı, İşsizlik Oranı, Toplam Hükümet Harcamaları, Toplam Hükümet Borçları ve Cari Hesap Dengesi veri setini ve istatistiki metot olarak t-Test analizini kullanarak Brexit'n Birleşik Krallığın makroekonomik göstergeleri üzerindeki etkileri belirlenmektedir. Sonuç olarak, Brexit bu teze konu olan 7 makroekonomik göstergeden 4'ünü anlamlı bir şekilde etkilediği için t-Test analiz sonuçları Brexit'in Birleşik Krallığa önemli bir avantaj sağlayacağını göstermiştir. Mevcut durum olumlu görünse dahi Brexit sonrasına ilişkin çalışmalar çoğunlukla öngörü temelli olduğu için Brexit'in Birleşik Krallığın makro ekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini belirlemek hala zordur. Bu yüzden Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasında sonuçlanamayan Brexit sürecinin yakın gelecekte ekonomik ve siyasi açıdan büyük olumsuzluklar ve belirsizliklere neden olabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Britain's decision to exit the European Union, which is abbreviated as Brexit, is a culmination of events in the history of EU-UK relations and this process will have crucial consequences on both continental and global scale. Therefore, this study focuses on determining the impacts of BREXIT on the United Kingdom's international politics and macroeconomic indicators through analysing the United Kingdom-European Union relations from a global perspective regarding the historical background, political aspects, and economic matters. From the perspective of historical background, the impacts of it on the UK's international politics will be shown by the fact that Brexit has its roots in its close history. In this regard, from Winston Churchill to Theresa May, the UK governments' approach to the EU will be examined. Furthermore, by using the data sets such as Gross Domestic Product (GDP), Total Investment (TI), Inflation Rate (IR), Unemployment Rate (UR), General Government Total Expenditure (GGTE), General Government Net Debt (GGND), and Current Account Balance (CAB) between 2006-2023 obtained from International Monetary Fund Outlook Database and t-Test: Paired Two Sample for Means, a statistical method, the impacts of Brexit on UK's macroeconomic rates will be determined. In conclusion, the results of t-Test analysis has shown that Brexit decision is expected to bring an important advantage to the UK because Brexit significantly affects 4 macroeconomic indicators out of 7 macroeconomic indicators discussed in the thesis. However, even if the current situation looks positive, it is still difficult to determine the impacts of Brexit on the macroeconomics of the UK because the studies on Brexit are mostly based on estimated values. Therefore, it is also expected that the ongoing Brexit negotiations between the EU and the UK might cause serious political and economic negativeness and uncertainties in the near future.