'Yes' to Brexit: The migration dilemma that drove the United Kingdom to leave the European Union
Brexıt'e 'Evet': Birleşik Krallığı Birliği'nden ayırlmaya iten göç ikilemi
- Tez No: 836350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATURAY YURTBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması olarak bilinen Brexit, önemli ekonomik ve siyasi sonuçlar doğurmuştur. Bu tez, Brexit'in Birleşik Krallık'ın AB ile ilişkisine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkenin ayrılığının ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçlarını analiz ederek bu etkiyi değerlendirmek hedeflenmektedir. Birincil ve ikincil kaynakların kapsamlı bir analizi aracılığıyla tez, göç, eğitim, yatırım, finans, ekonomi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda Brexit'in etkilerini araştırmaktadır. Bu teze rehberlik eden araştırma sorusu şudur: Brexit'in İngiltere'nin Avrupa Birliği ile göç, eğitim, yatırım, finansal, ekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından ilişkisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri nelerdir? Tezin amaçları, Brexit'in ekonomik ve ticari sonuçlarını değerlendirmek, İngiltere'nin dış politikası üzerindeki etkisini değerlendirmek, eğitim ve göç dahil olmak üzere iç politika üzerindeki etkilerini araştırmak ve İngiltere'nin ayrılışının bu yeni gerçekliğini yönlendirmek için tavsiyeler sunmaktır. Analiz, ekonomik, siyasi ve sosyolojik perspektiflerden teorik çerçeveleri dikkate alarak Brexit'in sonuçlarını kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Bulgular, Brexit'in ortaya koyduğu zorlukları aşmak ve küresel düzeyde yeni ticaret ilişkileri kurmak için hem Birleşik Krallık'taki hem de AB'deki siyaset yapıcılar, paydaşlar ve iş liderleri için değerli içgörüler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom's departure from the European Union (EU), known as Brexit, has had significant economic and political implications. This research paper aims to examine the impact of Brexit on the UK's relationship with the EU by analysing the economic, social, and political consequences of the country's departure. Through a comprehensive analysis of primary and secondary sources, the paper investigates the effects of Brexit on areas such as immigration, education, investment, finance, economics, and international relations. The research question guiding this study is: What are the short-term and long-term implications of Brexit on the United Kingdom's relationship with the European Union in terms of immigration, education, investment, financial, economic, and international relations? The paper's objectives include evaluating the economic and trade implications of Brexit, assessing the impact on the UK's foreign policy, investigating the implications for domestic politics including education and migration, and providing recommendations for navigating this new reality of the UK's departure. The analysis considers theoretical frameworks from economic, political, and sociological perspectives to gain a comprehensive understanding of the consequences of Brexit. The findings will provide valuable insights for policymakers, stakeholders, and business leaders in both the UK and the EU on how to navigate the challenges posed by Brexit and establish new trade relationships in the global landscape.