Bedensel engellilerin sosyo-ekonomik durumlarının spor yapma tercihlerine etkisi
The effect of socio-economic situations of physical disabilities to sports preferences
- Tez No: 561050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bedensel engelli sporcuların spora katılım güdüsünü araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya atletizm branşından 35 sporcu, futbol branşından 96, tekerlekli basketbol branşından 68 sporcu olmak üzere 199 bedensel engelli sporcu oluşturmaktadır. Bedensel engelli sporcuların spora katılım güdülerini tespit edebilmek amacıyla“Spora Katılım Güdüsü”ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların eğitim durumlarına göre spora katılım güdüleri karşılaştırıldığında gruplar arasında farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sporcuların engelli olma durumuna göre spora katılım güdüleri incelendiğinde sonradan engelli olanların arkadaş alt boyutunda puanları yüksek bulunmuştur (p=0,030). Bedensel engelli sporcuların çalışma durumlarına göre spora katılım güdüleri incelendiğinde çalışmayan sporcuların arkadaşlık alt boyutu puanları yüksek bulunmuştur (p=0,034).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the motivation of sportsmen with physical disabilities. Material and Method: The athletic branch consists of 35 athletes, 96 athletes from the football branch and 199 athletes with a capacity of 68 athletes. In order to determine the motivation motives of physically disabled athletes, the“Participation of Motivation Questionnaire”sport scale was applied. Results: There was no significant difference between the groups according to their educational status (p> 0.05). When the participation of athletes in sports according to their disability was examined, the scores of the disabled individuals were found to be higher in the subscale of the friends (p=0.030). When the participation motivation motives of physical athletes with physical disabilities were examined, the friendship subscale scores of the athletes who did not work were found to be high (p=0.034).