Makyavel'in düşüncelerinin Mussolini'ye etkileri
The effects of the thoughts of Machiavelli to Mussolini
  1. Tez No: 561098
  2. Yazar: DİDEM DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Niccolò di Bernardo dei Machiavelli 1500lü yıllarda yaşamış, dünya siyasetini ve tarihini derinden etkilemiş bir diplomat, yazar ve düşünürdür. Rönesans Floransa'sında yaşamış olan Makyavel'in en önemli eseri Hükümdar, O'nun yüzyıllar boyunca Makyavelizm damgasıyla yaftalanmasına neden olmuştur. Kimilerine göre şeytan kimilerine göre gelmiş geçmiş en büyük hümanisttir. Makyavel'in dönemine ışık tutan düşünceleri özellikle politik kriz durumlarında hükümdarların başvurduğu manipüle edilmiş bir doktrin olarak kötüye kullanılmıştır. Öyle ki İtalya'nın tarihteki en önemli siyasi figürlerinden biri olan Mussolini'de Makyavel'den izler görülebilmektedir. Benito Mussolini iki dünya savaşı arası dönemde Avrupa'daki faşist hareketin liderlerindendir. İtalya, Mussolini iktidarında tek adam rejimini görmüş, cumhuriyetten totaliter rejime sert bir geçiş yaşamıştır. Mussolini'nin iktidara gelirken ve iktidarda geçirdiği süre boyunca izlediği yollar Makyavel'in öğretileriyle benzer midir? Çalışmada bu konuyu ele alarak Mussolini'nin Makyavel'den etkilenip etkilenmediğini tartıştık.
Özet (Çeviri)
Niccolò di Bernardo dei Machiavelli is a diplomat, writer and philosopher of 1500s. The most important work of Machiavelli is Il Principe which made him labeled as a Machiavelist for centuries. According to some, he is an evil but according to others he is the biggest humanist ever. His illuminating thoughts of his era have always been abused as a manipulated doctrin by emperors in crisis. Traces of Machiavelli could be seen in Mussolini who is one of the most important figures of Italian history. Benito Mussolini is one of the leaders of fascist movement in Europe between two World War. Italy lived dictatorial regime while Mussolini is in power. Do Mussolini's ways to get power and Machiavelli's doctrines have resemblances? In this thesis we tried to show whether Machiavelli's thoughts effected Mussolini or not.