Beş büyük faktör kuramının tükenmişlik sendromu (Burnout) üzerine etkisi ve bir uygulama
The effect of big five factor upon Burnout syndrome and application of case study research
  1. Tez No: 561099
  2. Yazar: ERCÜMENT MUZİKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KUMKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toplumların ekonomik gelişmesinin o toplumun çalışma kapasitesine sıkı sıkıya bağlı olduğu günümüzde, serbestleşme, özelleşme ve küreselleşme gibi kavramlarla önü açılan birleşmeler ve satın almalar gibi endüstriyi etkileyen kavramlarla birlikte kalıcı, olumsuz, endişelendiren, yoran, motivasyonu ve etkinliği azaltan, iş yerinde tutum ve davranışları işlevsiz kılan tükenmişlik sendromunun önemi yadsınamaz. İnsanın kişilik özelliklerini tanımlamaya yarayan ve işverenin işe alım sürecinde göz önünde bulundurduğu Beş Büyük Faktör Kuramının da önemli bir olgu olduğu aşikardır. Çalışma Çerkezköy içinde bulunan tekstil fabrikalarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 167 erkek ve 220 kadın olmak üzere 387 kişi katılmıştır. Araştırma Modeli, teorik bilgiler ışığında oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, araştırma sonucunda tekstil sektöründe çalışan işgörenlerin kişilik alt boyutlarından deneyime açıklık ve uyumluluk; tükenmişlik alt boyutlarından kişisel başarıyı arttırırken, sorumluluk, nevrotiklik ve uyumluluk alt boyutları da duygusal tükenme alt boyutunda etkili olmuştur. Deneyime açıklık duyarsızlaşmayı negatif yönde etkilerken; nevrotikliğin pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Economic development of the society is related to their working capacity.In connection with this, opportunity arise from terms such as liberalization and globalization for merges. Since Big five personality used for identify personality traits and employer take into consideration this during hiring process, it's obvious that big five personality is an important fact.And also burnout syndrome which perturbational,weary,adversely,lasting and paralyze attitude and behaviour in the workplace is an important fact too. thesis study was performed towards textile factory in Çerkezköy 167 men and 220 women participated in a survey. Research model was developed in the light of theoretical information.Analysis outcomes were evaluated by using SPSS and AMOS. In this context, according to research results, openness and agreeableness among workers who work in textile sector, increase personel accomplishment.While openness affect depersonalization negatively,neuroticism affects depersonalization positively. Also conscientiousness, neuroticism and agreeableness have an effect on emotional exhaustion