Akciğer kanseri beyin metastazının histolojisini belirlemede difüzyon ağırlıklı görüntülemenin tanısal değeri
The diagnostic value of diffusion-weighted imaging for determining the histological subtype of brain metastasis of lung cancer
  1. Tez No: 561138
  2. Yazar: SAID ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İNCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akciğer Kanseri Beyin Metastazının Histolojisini Belirlemede Difüzyon Ağırlıklı Görüntülemenin Tanısal Değeri Amaç: Akciğer kanserlerinin tedavi planlamasında ve prognozunun belirlenmesinde en önemli faktörlerden biri histolojik tipidir. Bu çalışmanın amacı akciğer kanserinden beyin metastazının histolojisini belirlemede difüzyon ağırlıklı görüntülemenin (DAG) faydalı olup olmayacağını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Akciğer kanserinden beyin metastazı olan 158 hastanın (36 küçük hücreli akciğer kanseri metastazı [KHAK], 122 küçük hücre dışı akciğer kanseri metastazı [KHDAK]) rutin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sekansları ve DAG sekansı bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Her bir lezyon için DAG parametreleri olan minumum ADC (ADCmin) , ortalama ADC (ADCmean) ve normalize ADC oranı (nADC) değerleri ölçüldü. KHAK ve KHDAK arasındaki ayrımda DAG parametrelerinin cut-off (en iyi kesim) değerlerini belirlemek için receiver operating characteristics (ROC) eğrisi analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Diagnostic Value of Diffusion-Weighted Imaging for Determining the Histological Subtype of Brain Metastasis of Lung Cancer Objective: Histological subtype of the lung cancer is one of the most important factors in planning the treatment and determining the prognosis. The aim of this study was to investigate whether diffusion-weighted imaging (DWI) would be useful in determining the histology of brain metastasis of lung cancer. Materials and Methods: Conventional magnetic resonance imaging (MRI) and DWI findings of 158 patients with brain metastasis from lung cancer (36 small cell lung cancer [SCLC] metastasis and 122 non-small cell lung cancer [NSCLC] metastasis] were retrospectively evaluated. DWI parameters minimum ADC (ADCmin), mean ADC (ADCmean) and normalized ADC ratio (nADC) were measured for each lesion. Receiver operating characteristics (ROC) curve analysis was used to determine the optimum cut-off values of DWI parameters in the differentiation of SCLC and NSCLC.