Trafik kazalarında motorlu araç işletenin hukuki sorumluluğu
In traffic accident the legal responsibility of motor vehicle operation
  1. Tez No: 561147
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN GÖKFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın konusu, Motorlu Araç İşletenin Hukuki Sorumluluğunun Karayolları Trafik Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Yargıtay Kararları açısından incelenmesidir. Araç işletenin bu sorumluluğu, bir kusursuz sorumluluktur. Kusursuz sorumluluk, çağın getirileri ve teknolojik gelişmeler karşısında birçok alanda olduğu gibi motorlu araçların yapısında da olan tehlike unsuru nedeniyle ortaya çıkmış ve kanun koyucu bu konuda kusursuz sorumluluk esasını benimsemiştir. Bu çalışma, motorlu araç işletilmesinin sebep olduğu zararlar nedeniyle ortaya çıkan hukuki sorumluluğa ilişkindir. Çalışmamızda Karayolları Trafik Kanunu'nun sistematiği çerçevesinde motorlu araçların işletilmesi nedeniyle oluşacak zararlara ilişkin hukuki sorumluluk; Karayolları Trafik Kanunu'nun Uygulama Alanları, Araç İşleten Kavramı, Araç İşletenin Sorumluluğu ve Şartları, Zarar, Tazminat ve Sorumlulukların Karşılaşması başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma konusu, günlük hayatta sürekli karşılaşılan ve taraflar arasında sıklıkla uyuşmazlık konusu olan, böylelikle mahkemelerde de oldukça fazla yer bulan bir uyuşmazlık konusudur. Konunun güncel ve hayatın içinden olması nedeniyle Yargıtay Kararları ile çalışmanın uygulamaya dönük hali hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The matter of this study, to examine Highway Traffic Law of Motor Vehicle Operator's Civil Liability in terms of Turkish Code of Obligations and Supreme Court decisions. This responsibility which who operates the vehicle is a strict liability. Strict liability has emerged in many areas In the face of technological advances and bring era as structure of motor vehicle. It has emerged due to the danger element in the structure and in this regard legislator has adopted strict liability basis. This study is related to the legal responsibility which it emerged for due to the damage caused by the operation of motor vehicles. In our study, damage of legal responsibility because of the operation of motor vehicles has examined under the headings of Application Areas of Road Traffic Law, The Concept Vehicle Operating, Car Operator's Responsibility and Conditions, Damage, Compesantion and Overview of Responsibilities in frame of systematic of Road Traffic Law. The subject of study is dispute which often encountered in daily life, causing conflict between members and thus located in court. Because of the subject is topical and throuh life, aimed to give information about transformed state of study with Supreme Court Decisions.