Yaygın müzik eğitimi kurumlarındaki klasik gitar eğitiminin bireylere katkılarının incelenmesi
Examination of the contribution of classical guitar education to i̇ndividuals in non-formal education i̇nstitutions
  1. Tez No: 561148
  2. Yazar: BARIŞ TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN KÜNGERÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak yaygın eğitimi kurumları çatısı altında gerçekleştirilen klasik gitar eğitimi sürecinin bireylerin müzik yaşantılarına bilişsel ve becerisel katkılarını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada; yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen klasik gitar eğitimi sürecinin bireylere teorik ve pratik olarak bilgi ve beceri kazandırma durumları ve eğitim süreciyle ilgili diğer değişkenlerin bireylere etkileri nitelendirilmiştir. Bireylerin; klasik gitarın oluşum ve gelişim evresinde etkileşimde bulunduğu çalgılar ve klasik gitarın tarihsel süreç olgularıyla ilgili bilişsel durumları, klasik gitar eğitimi çerçevesinde gerçekleştirilen klasik gitar tekniği ve kullanılan diğer gitar tekniklerinin ifade edilmesi ile ilgili beceri durumları, müzik öğretimi sürecindeki temel müzik öğeleri ve disiplinleriyle ilgili tüm bilgi ve becerilerin klasik gitar üzerinde uygulama durumlarının ortaya çıkarılması, yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen klasik gitar eğitimi süreci etkinliklerinin verimliliklerinin nitelendirilmesi ve bu kurumlarda eğitim gören kursiyerlerin bilişsel ve becerisel müzik yaşantılarına katkılarını betimlemek amaçlanmıştır. Klasik gitar eğitimi veren yaygın eğitim kurumlarının; klasik gitar eğitiminin öğretimsel çalgı hedeflerini gerçekleştirmedeki yeterliliklerini sorgulama, gerçekleştirilen öğretim süreci ile bireylerin klasik gitar tekniği, klasik gitar tarihçesi, klasik gitar sanatındaki teknikler ile müziği ifade edebilme becerilerine katkı durumlarını betimleme ve eğitim süreci değişkenlerinin de doğrudan etkilerinin incelemesi ile bundan sonraki çalışmalara kaynaklık etmesi niteliğini taşımasından dolayı önemlidir. Ayrıca gerçekleştirilen bu çalışma ile; klasik gitar eğitimcilerinin mesleki yeterliliklerini değerlendirme faaliyetleri, yaygın müzik eğitimindeki klasik gitar eğitimi süreci program içeriği değişkenlerinin düzenlenmesi, klasik gitar eğitimi sürecinde çalgı eğitimi alanında hedeflenen nitelikli birey profilinin oluşturulması doğrultusunda hizmet kalite bilincinin arttırılması ve eğitimcilerin sahip oldukları niteliklerin geliştirilmesi için hizmet içi eğitim verilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the cognitive and skillful contributions of classical guitar education process, which is carried out under the umbrella of non-formal education institutions, to individuals' musical experiences. Study; The classical guitar training process in non-formal education institutions is aimed to gain knowledge and skills to individuals in theoretical and practical situations and the effects of other variables related to the educational process are described. individuals; The instruments that classical guitar interacts in the formation and development stage and the cognitive status of classical guitar related to historical process phenomena, the classical guitar technique and other guitar techniques used in the context of classical guitar techniques used to express skills, all the information about the basic music elements and disciplines in the music teaching process and to reveal the application of skills on classical guitar, to characterize the efficiency of classical guitar training process activities in non-formal education institutions and to describe the contribution of trainees studying in these institutions to cognitive and skillful music experiences. Non-formal education institutions providing classical guitar education; questioning the competencies of classical guitar education in achieving the instructional instrument objectives, describing the contribution of individuals to classical guitar technique, classical guitar history, techniques of classical guitar art and the ability to express music and examining the direct effects of educational process variables. It is important because it carries. In addition, with this study; It is hoped that in-service training will be provided to improve the quality of service and trainers' qualifications in line with the activities of evaluating the professional competencies of classical guitar educators, arranging the variables of classical guitar education process program content in non-formal music education, creating a qualified individual profile targeted in the field of instrument education in classical guitar education process.