Tipografide kültürel etkilerin kinetik tipografi ile görselleştirilmesi
Visualisation of cultural effects in typography through kinetic typography
  1. Tez No: 561146
  2. Yazar: İREM GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
“Tipografide Kültürel Etkilerin Kinetik Tipografi ile Görselleştirilmesi”başlıklı bu tez, kültürün tipografinin tarihsel süreçteki gelişimi ve dönüşümü üzerine etkisini kinetik tipografi ile görselleştirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda tez beş ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmanın niteliği, kapsamı, önemi ve genel çerçevesinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde tipografinin tanımı ve tarihsel süreci; yazının icadı, matbaanın bulunuşu ve Fütürizm, Dada, Konstrüktivizm, De Stijl gibi 20. Yüzyıl modernist sanat hareketleri ile Bauhaus okulu üzerinden ele alınmıştır. Bu akım ve ekollerin tasarım alanına etkisi irdelenmiş ve tipografi uygulamaları açısından sanatçı, tasarımcı örnekleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, Yeni Tipografi, Amerika'da Modernizm, İsviçre Tasarımı, Türkiye'de Tipografi ve Postmodern dönemde tipografi üzerine görüşlere de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tipografi ve kültür ilişkisi ele alınmıştır. Tipografinin kültürü aktarma özelliği ve kültürün tipografiyi biçimsel ve anlamsal olarak nasıl değiştirdiği irdelenmiştir. Dördüncü bölüm, araştırmanın görsel bir dökümantasyonu olarak uygulama projesine ayrılmıştır. Bu bölümde tipografinin günümüzde sunduğu uygulama olanaklarından kinetik tipografi kullanılmıştır. İtalya, Rusya, Hollanda, Almanya, İsviçre'nin tipografi dili, kültürle ilişkilendirilerek bir buçuk dakikalık video ile görselleştirilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın genel sonuçları ele alınmıştır. Tüm bu akış,“tipografinin günümüzde geldiği noktaya ve kültürle ilişkisine”kuramsal ve görsel bir yanıt niteliğinde olup; tipografinin anlatım olanaklarının ve alanının genişlemesi üzerinden sorulması gereken yeni soruları da beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled "Visualisation of Cultural Effects in Typography through Kinetic Typography'' aims to visualise the effects of culture on the historical development and transformation of typography through kinetic typography. To this purpose, the thesis consists of five sections. The first section is about the constitution, scope, importance and general frame of the study. The second section discusses the definition and historical background of typography. In doing this, the study draws on the body of knowledge about the invention of writing and printing press, modernist artistic movements of the 20th century such as Futurism, Dada, Constructivism and De Stijl as well as the Bauhaus School. The study discusses the effects of these movements and schools on the field of design, with examples of artists and designers in terms of typographic applications. This section also discusses the concepts of New Typography, Modernism in America, Swiss Design, Typography in Turkey and Typography in the Postmodern Age. The third section deals with the relationship of typography and culture, and discusses how typography transmits culture and how, in turn, culture transforms typography in terms of form and meaning. The fourt section, on the other hand, contains the application project as the visual documentation the study presents, thereby making use of kinetic typography, a modern concept providing new application possibilities. The typography language of Italy, Russia, the Netherlands, Germany and Switzerland is associated with culture and visualized with one and a half minute video. In the last section, the general results of the research are discussed. This flow ''provides theoretical and visual insights into the status of typography today and its relationship with culture'', raising new questions which should be responded in terms of the expansion of the expression possibilities and influence field of typography.