Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ile Sofya National Sports Academy Üniversitesi öğrencilerinin boş zaman faaliyetlerinin değerlendirilmesi (Konya-Sofya örneği)
Selcuk University Faculty of Sports Science with the National Sports Academy in Sofia University students' evaluation of leisure time activities(Konya Sofia example)
- Tez No: 561173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM BOYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı kültürlerde yer alan gençlerin boş zaman aktivitelerine yönelik tutumları Bulgaristan/Sofya ve Türkiye/Konya örnekleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu gönüllü olarak seçilmiş Sofya'da öğrenim gören 200 devlet üniversitesi öğrencisi ile Konya'da öğrenim gören 223 devlet üniversitesi öğrencisi olmak üzere, toplam 423 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmaya 423 katılımcı dâhil edilmiştir (Konya'da 223 öğrenci; Sofya'da 200 öğrenci).Araştırmada kullanılan veri toplama aracı 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, katılımcıların demografik bilgilerini belirlemeye yönelik ifadelerden oluşmaktadır. İkinci bölümde ise, Türkçeye uyarlaması bu araştırma kapsamında yapılan Bos Zaman Tutum Ölçeği (BZTÖ) katılımcılara uygulanmıştır. İkili değişkenlere göre Independent Samples T-Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığının tespit edilmesinde ise Post Hoc testlerden Tukey HSD kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgulara göre, Konya'daki bireylerin bos zaman tutumu ölçek alt boyutlarına göre cinsiyet, yaş, gelir durumu, günlük ve haftalık boş zaman süreleri, spor yaşı, spor yapma amacı göre alt boyutlarda anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bölüm ve sınıf değişkeninde ise ölçek alt boyutlarında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Sofya'daki bireylerde ise bos zaman tutumuna ait ölçek alt boyutlarına göre gelir durumuna, spor yapma amacına günlük ve haftalık boş zaman sürelerine göre anlamlı bir fark gösterirken, cinsiyet, yaş, spor yaşı, spor uğraşı, sınıf değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Sonuç olarak bu araştırmada; bos zamana yönelik tutumların Sofya ve Konya şehirlerine göre cinsiyet, yas, boş zaman yeterliliği, ekonomik gelir seviyesi, yasam yeri değişkenlerine göre farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bunun temel sebebi olarak ülkelerin sosyal ve kültürel açıdan farklı olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examina the leisure activities of different cultures of young people's attitudes through examples studying in Bulgaria / Sofia and Turkey / Konya. The sample of the study consisted of a total of 423 participants, 200 of them being volunteer students and 223 state university students studying in Konya. The study included 423 participants (223 students in Konya; 200 students in Sofia). The data collection tool used in this study consisted of 2 parts. The first part consists of the statements about the demographic information of the participants. In the second chapter, the Turkish version of the Attitude Scale for Attitudes (BZTÖ) conducted within the scope of this study was applied to the participants. Independent Samples T-Test was used according to binary variables and One-Way Variance Analysis (Anova) was used in comparison of more than two groups. Post hoc Tukey HSD was used to determine which groups caused the difference. Significance level was accepted as 0.05. According to the findings, there was no significant difference in sub-dimensions in terms of gender, age, income status, daily and weekly leisure time, sport age, and sporting purpose according to the subscale scores of individuals in Konya. A significant difference was observed in scale and sub-dimensions of the scale. In Sofia, there is a significant difference in terms of income according to scale sub-dimension of time attitude, while it shows a meaningful difference according to daily and weekly leisure time, while there is no significant difference according to gender, age, sport age, sport activity, class variable. As a result of this study; According to Sofia and Konya cities, there are different differences according to gender, age, leisure time, economic income level and life place. The main reason for this can be that countries are considered to be social and culturally different.