Lomber spinal cerrahi geçiren bel ağrılı hastalarda motor imgeleme ve ev egzersiz programının erken dönem etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of early effects of motor imagery and home exercise program in patients with low back pain undergone lumbar spinal surgery
  1. Tez No: 561178
  2. Yazar: NERGİS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Lomber omurga cerrahisi geçiren hastalarda altı hafta süreyle uygulanan motor imgeleme programlarının ağrı şiddeti, ağrı ile ilişkili aktivite korkusu, bel ağrısına bağlı yetersizlik düzeyi, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Lomber omurga cerrahisi geçirmiş 37 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Motor imgeleme grubuna, ev egzersiz programının yanı sıra altı hafta boyunca ses kaydı ile uygulayabilecekleri motor imgeleme egzersizleri verildi. Kontrol grubuna yalnızca ev egzersiz programı verildi. Egzersiz takipleri egzersiz günlükleri ve haftalık telefon görüşmeleri ile yapıldı. Değerlendirmeler cerrahi öncesi, sonrası, cerrahiyi takip eden üçüncü ve altıncı hafta olmak üzere dört kez tekrarlandı. Ölçüm yöntemleri olarak; Görsel Analog Skala, Oswestry Dizabilite İndeksi (ODİ), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (WHOQOL-Bref) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to evaluate comparison of early effects of motor imagery and home exercise program in patients with low back pain undergone lumbar spinal surgery. Method: Thirty-seven patients included in the study. Patients were allocated into two groups with the randomization. The study group was given home exercise program plus motor imagery program which was applied by voice recording. Control group was given only home exercise program. The program compliance was monitored exercise diaries and by telephone calls every week. The assesments were repeated four times as preoperative, postoperative and 3rd week and 6th week after the surgery. Visual Analogue Scale (VAS) for pain intensity, Tampa Kinesiophobia Scale (TSK) for pain related activity fear, World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-Bref) for quality of life, Oswestry Disability Index (ODI) for low back pain related disability, Beck Depression Inventory (BDI)for depression level were assessed. Results:Data from 37 individuals were analyzed (motor imagery group (n = 19), home exercise program group (n = 18)).