Aşırı aktif mesane sendromu olan kadınlarda bel ağrısı, kor stabilite ve genel iyilik halinin incelenmesi
Investigation of low back pain, core stability and general well-being in women with overactive bladder syndrome
- Tez No: 561177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı, aşırı aktif mesane (AAM) sendromu olan kadınlarda bel ağrısı, kor stabilite ve genel iyilik halinin incelenmesi ve bu kadınların asemptomatik kadınlarla karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya AAM sendromu olan (AAM grubu, n=36, yaş= 44.70±13.40 yıl, vücut kütle indeksi (VKİ:28.20±5.50 kg/m2) ve olmayan (Kontrol grubu, n=36 yaş=39.00±12.40 yıl, (VKİ:26.20±4.50 kg/m2) kadınlar alındı. Tüm kadınların fiziksel, demografik bilgileri ve medikal hikayeleri kaydedildi. Kadınların bel ağrısının yeri vücut diyagramı ile, ağrının şiddeti 'Görsel Analog Skalası' ile ölçüldü. Kor stabilite için 'McGill gövde kas endurans testleri ve Sahrmann kor stabilite testi' kullanıldı. Genel iyilik kapsamında uyku kalitesi 'Pitsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) ve Uykusuzluk Şiddeti Ölçeği (UŞÖ)' ile yorgunluk şiddeti 'Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ)' ile, anksiyete ve depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HADS-A ve HADS-D) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testi kullanıldı. Grupların demografik ve fiziksel bulguları benzerdi (pyaş=0.066 ve pvki=0.091).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the low back pain, core stability and general well-being in women with overactive bladder (OAB) syndrome and to compare with asymptomatic women. Women with (OAB group, n=36, age=44.70±13.40 years, body mass index BMI=28.20±5.50 kg/m2) without OAB syndrome (control group, n=36 years=39.00±12.40 years, BMI=26.2±4.5 kg/m2) were included in the study. Physical and demographic information, and medical history of all women were recorded. The localization of low back pain of women with the body diagram and the severity of pain with 'Visual Analog Scale' were assessed. McGill trunk muscle endurance tests and Sahrmann core stability test were used for core stability. In the content of general well-being, sleep quality with 'Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)' and 'Insomnia Severity Index (ISI)', the severity of fatigue with 'Fatigue Severity Index (FSI)', anxiety and depression levels with 'Hospital Anxiety Depression Scale (HADS-A, HADS-D)' were evaluated. Mann-Whitney U test and Chi-square test were used for statistical analysis. The demographic and physical findings of the groups were similar (pages= 0.066 and pbmi=0.091).