İskandinav mitolojisi etkisindeki dini sembollerin tekstil yüzeylerine uygulanışı ve günümüz dijital baskı ile karşılaştırılması
The application of religious symbols influenced by Scandinavian mythology to textile surfaces and comparison with modern digital printing
  1. Tez No: 561202
  2. Yazar: MELİS BAŞAK TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Art History, History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar gelen, yazı veya söz yoluyla aktarılan mitoloji; dönemlerin siyasi, dini, kültürel, sosyal ve ekonomik kaynaklarının oluşmasında doğrudan etki sağlamıştır. İçinde bulunduğu; dönem, yer, zaman ve iklim şartları gibi konuların sınırlarını oluşturmuş, kendine özgü şekiller alarak değişkenlikler göstermiştir. Genel hatlarıyla diğer yerel mitolojiler gibi, dilden dile bir aktarıma sahip olan İskandinav Mitolojisi; anlatılarıyla efsanevi ve mucizevi bir hava yaratmaktadır. Bununla beraber dilimize çevrilmiş kaynakların kısıtlı olması sebebiyle, daha da merak uyandırmaktadır. Çevrilen kaynakların bölüm ölüm alarak detay ve bir bütünlük yaratmaması, bu tezin konu seçiminde başlıca neden oluşturmuş. Bu noktada; çeşitli tez, makale, dergi, kitap ve görsel araştırmaları yapılmış, edinilen kaynaklar bir araya getirilerek, interaktif ortamlarda bulunan bilgi kabalığının yerine, sade ve açıklayıcı bir tez yazma fikri oluşmuştur. Yabancı ve yerli kaynaklar da kullanılarak, yazılı betimlemeler görsellerle desteklenmiştir. Çağın içinde bulunduğu mitolojik öğelerin sembolleştirilmesi, bu sembollerin günümüzde de aktif bir biçimde; televizyon dizileri ve sinema filmleri gibi popüler sektörlerde halen dikkat çekiyor olması, konunun işlenmesine destek olmuştur. Edinilen kaynaklar; karşılaştırma ve araştırma yapılarak en doğru biçimde yazılmış, olay örgüsü tarafsızca aktarılmıştır. Mitolojinin genel hatları paylaşıldıktan sonra; baskı yöntemi olarak günümüzde en çok tercih edilen dijital baskı ortamında çeşitli denemeler yapılmıştır. Bu denemeler tezin içerdiği bilgiler esas alınmış, dini semboller modernize edilerek yeniden tasarlanmıştır. Ortaya çıkan uygulamalar; kaynaklardan elde edilen görsellerle karşılaştırılmış, ilkel toplumlardaki olanaklar ile teknolojik gelişmeler sonrası teknik açıdan kolaylaşan baskı yöntemi gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the prehistoric times mythology, which is transferred to the present either by written or verbal expressions, has a direct impact on the formation of political, religious, cultural and economic concepts. In each period it was re-formed by creating the boundaries of that period, place, time and climate conditions. In its general form, the Scandinavian Mythology just like the other mythologies, was transferred verbally and creates a legendary and miraculous atmosphere. Unfortunately, there are limited sources in Turkish which makes a deeper sensation on those who are interested. The mistranslation of the sources that do not include all the details and create an integrity, is the main reason for choosing the subject of this study. At this point, various dissertations, articles, journals, books and visual are studied carefully which has created the foundation of this plain and explanatory thesis in lieu of the misleading information in the interactive environments. Both foreign and local sources are used the written expressions are supported with the visuals. The symbolization of the mythological elements of this age that is perpetually revealed especially in popular sectors like television series and movies, supported the facts of this study. The sources are studied carefully without leading any misinterpretation which has created the objectivity of this thesis. After sharing the general outline of mythology, various experiments have been carried out in the most preferred digital printing environment as a printing method. These experiments were based on the information contained in the thesis and accordingly the religious symbols were redesigned. The emerging applications are compared to the visuals and the resources that the primitive societies have are revealed in terms of the printing methods which has become much easier after the technological developments.