İskandinav mitolojisi bağlamında Vikinglerin resim sanatına yansıması
Reflection of the Vikings on the art of painting in the context of norse mythology
- Tez No: 804186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İskandinav mitolojisi ve Viking mitolojisi, tarih boyunca insanların hayal güçlerini, inançlarını ve kültürel miraslarını yansıtan önemli bir rol oynamıştır. Bu mitolojik sistemler, kuzey Avrupa'nın tarihi ve kültürel dokusunu derinden etkilemiş ve birçok sanat eserine ilham kaynağı olmuştur. Bu tezde, İskandinav ve Viking mitolojisinin resim sanatına nasıl yansıdığına odaklanılmıştır. Bu çalışmada, resim sanatının İskandinav ve Viking mitolojisiyle olan ilişkisini incelemek için öncelikle bir dizi sanatçının eserleri ele alınmıştır. Marten Eskil Winge, Nils Blommer, Peter Nicolai Arbo, August Malmström gibi önemli sanatçıların eserleri, İskandinav mitolojisinin ve Viking efsanelerinin görsel bir temsili olarak incelenmiştir. Bu sanatçılar, mitolojik figürleri, kahramanları ve epik hikayeleri ustaca resmetmiş ve izleyiciye bu zengin kültürel mirası aktarmışlardır. Ayrıca, bu tezde runik yazıtların kullanımı ve Edda metinlerinin rolü de ele alınmıştır. Runik yazıtlar, Viking döneminde kullanılan karakteristik bir yazı sistemi olup, sanat eserlerinde sıkça görülen bir unsur olarak dikkat çekmiştir. Edda metinleri ise İskandinav mitolojisinin kaynakları olarak kabul edilen önemli eserlerdir ve sanatçılar tarafından da sıklıkla referans alınmıştır. Bu çalışmada, bu yazıtların ve metinlerin sanat eserlerindeki kullanımı incelenerek, mitolojik ve kültürel anlatıların nasıl görselleştirildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scandinavian mythology and Viking mythology have played a significant role throughout history, reflecting people's imagination, beliefs, and cultural heritage. These mythological systems have deeply influenced the historical and cultural fabric of Northern Europe and served as inspiration for many works of art. In this thesis, the focus is on examining how Scandinavian and Viking mythology is reflected in the art of painting. To investigate the relationship between painting and Scandinavian/Viking mythology, a series of artists' works have been discussed. The works of prominent artists such as Marten Eskil Winge, Nils Blommer, Peter Nicolai Arbo, August Malmström have been examined as visual representations of Scandinavian mythology and Viking legends. These artists skillfully depicted mythological figures, heroes, and epic stories, effectively conveying this rich cultural heritage to the viewers. Furthermore, this thesis also addresses the use of runic inscriptions and the role of Edda texts. Runic inscriptions were a characteristic writing system used during the Viking era and have frequently appeared as an element in artworks. Edda texts, on the other hand, are important works considered as sources of Scandinavian mythology and have often served as references for artists. This study aims to understand how these inscriptions and texts are used in artworks to visualize mythological and cultural narratives.