İskandinav mitolojisi Viking sembol ve runlarının anlam ve grafiksel çözümlemeleri
Meaning and graphical analysis of Scandinavian mythology Viking symbols and runs
- Tez No: 672796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İskandinavlar dünya tarihinde, geniş diyarlara ettikleri göçler ve istilalar ile bilinmektedir. Özellikle Vikinglerin istilaları, onların adını tarihe yazmalarına sebep olmuştur. İskandinav coğrafyası, tüm bu göç ve istilalardan kalan çeşitli semboller ve şekiller barındırmaktadır. Viking çağını aydınlatan bilgiler bu kalıntılardan elde edilen run taşları, semboller, yazılar ve resimlerden elde edilmiştir. Bu araştırma kapsamında incelenen run taşları ve semboller, Vikinglerin kendileri tarafından ve kendi dillerinde yazılmıştır. Günümüzde İskandinav mitolojisini temel alan birçok sinema, dizi ve reklam filmleri yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu materyallerde, İskandinav mitolojisinde önemli yer edinmiş hikâyeler ve semboller yoğunlukla kullanılmaktadır. Bu çerçevede, bu araştırmanın amacı günümüzde yayınlanan sinema, dizi, reklam ve afiş gibi medya araçlarında sıklıkla kullanılan, mitolojide önemli yer etmiş sembol ve runların, anlam ve grafiksel çözümlemelerini değerlendirmektedir. Bu çalışmanın araştırma yöntemi olarak literatür taraması benimsenmiştir. Bu bağlamda ulaşılabilen öncelikle runlar ve semboller tespit edilmiştir. Daha sonra ise Viking çağına ait ulaşılabilen bu semboller ve runlar, literatür çerçevesinde bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the history of the world Scandinavians are known for their immigration and invasions. In particular, the invasions of the Vikings led them to write their names in history. The Scandinavian geography contains various symbols and shapes from all these immigration and invasions. The information that illuminates the Viking era has been obtained from run stones, symbols, writings and pictures from these remains. The run stones and symbols examined in this research were written by the Vikings themselves and in their own language. Today, many cinemas, series and commercials based on Scandinavian mythology are published. In these published materials, stories and symbols that have an important place in Scandinavian mythology are used extensively. In this context, the purpose of this research is to evaluate the meaning and graphical analysis of symbols and runes that are used in media tools such as cinema, series, advertisement and poster, and which have an important place in mythology. Literature review was adopted as the research method of this study. In this context, firstly runes and symbols have been identified. Later on, these symbols and runes that can be reached from the Viking age were evaluated within the framework of the literature.