Tütün (nikotiana tabacum l.)'ün T-DNA insersiyon mutantlarında genetik analizler
  1. Tez No: 56125
  2. Yazar: SEMRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İV oz Tütün (Nicotiana tabucum L.)'ün T-DNA İnsersiyon Mutantlannda Genetik Analizler Bu çalışmada, dikolil bitkilere gen aktarımı için uygun bir vektör sistemi olan Agrobacterium lumefaciens'm pBI-121 plazmitini içeren Agl-1 susu ile transforme edilmiş tütün bitkilerine ait insersiyon mutantlarında genetik analizler yapıldı. Bu mutantlarm, R{ ve R2 generasyonlarında mutant fenotipin dağılımları incelendi. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve DIG işaretleme sistemi kullanılarak genoma integre olan NPT II ve GUS genlerinin, döllerdeki varlığı belirlenerek Agrobacterium transformasyon sisteminin stabilitesi gösterildi. ABSTRACT Genetic Analysis on the T-DNA Insertion Mutants of Tobacco (Nicotiana tahacum L.) In this study, genetic analysis were done on insertion mutants of tobacco plants transformed with Agl-1 strain of Agrobacterium tumefaciem carrying pBI-121 plasmid which is a suitable gene transfer system for dicotyledonous plants. Segregation of the mutant phenotype was investigated in R] and R2 generations of these mutants. Integration of NPT II and GUS genes to genome in Rj and R2 generations was determined by PCR and DIG labelling system. These result also confirmed the stability of Agrobacterium transformation system.
Özet (Çeviri)