Artvin bölgesinde vinçli hava hatlarından yararlanma imkanları
  1. Tez No: 56124
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK BAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV oz Bu tez çalışmasında Artvin Bölgesinde Vinçli Hava Hatlarından Yararlanma İmkanları İncelenmiştir. Yörede çalışan vinçli hava hatlarında zaman etüdleri, boyuna profil çıkarma çalışmaları yapılmıştır. Makinaların ayrı ayrı maliyet ve verimlilikleri bulunmuştur. Hava hatlarının mVsa, mVgün olarak verimlilik, m3/lt olarak yakıt sarfiyatları bulunmuştur. Sonuçlar kısmında ise makinaların yörede verimin daha artırılabilmesi için öneriler ortaya atılmıştır. ABSTRACT In this thesis usage possibilities from crany skylines in Artvin have been examined. In crany skylines which are working in the region, tine investigations and length wise profile production studies have been done. Costs and productivities of each machines have been found. Productivity of skylines has been found as m3/hour and m3/day and the expenditure of fuelin skylines has been found as mVlt. At the end of the thesis, suggestions have been made in order to increase more productivity of machines in the region.
Özet (Çeviri)