BreastIS: A software tool for flexible breast MRI analysis
BreastIS: Meme MRG analiz yazılımı
  1. Tez No: 561260
  2. Yazar: BAŞAK BAYRAMBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) meme kanserinin teshisi ve takibiyle ilgili oldukça faydalı bilgi saglamaktadır. Günümüzde meme MRGâde genellikle dinamik kontrastlı MRG (DKG), difüzyon agırlıklı MRG (DAG) ve proton MR spektroskopik görüntüleme (1H-MRSG) teknikleri kullanılmaktadır. Bu görüntüleme tekniklerinin analizlerini ayrı ayrı yapabilen farklı yazılımlar bulunmaktadır. Bu çalısmada tüm bu tekniklerin analizini yapabilen esnek ve açık kaynak kodlu BreastIS görüntü analizi yazılımı gelistirilmistir. BreastIS görüntü analizi yazılımı MATLAB kullanılarak programlanmıstır, ve kullanıcı ara yüzü MATLAB GUI ve Java kullanılarak gelistirilmistir. Windows, Linux ve Mac isletim sistemlerini desteklemektedir. Tasarlanan yazılımın analiz ve görüntü isleme algoritmalarını ve klinik veriye uyumlulugunu test etmek için retrospektif analizler yapılmıstır. DKG analizleri için 16 meme kanseri hastaya ait MRG ve DAG analizleri için de 6 meme kanserli hastaya ait MRG BreastIS yazılımı kullanılarak analiz edilmistir. Analizler sonucunda tümörlü ve saglıklı doku arasındaki farklılıkları saptamak için hesaplanan parametrelere Mann-Whitney sıra toplam testi uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging of breast provides valuable information about breast tissue composition. A common breast MRI protocol may include dynamic contrast enhanced (DCE) MRI, diffusion weighted MRI (DWI) and proton MR spectroscopic imaging (1H-MRSI). There have been several software tools that can analyze each of these data types separately. In this study, a flexible and open-source postprocessing software called 'BreastIS 'was developed to analyze DCE-MRI, DWI, and 1H-MRSI and store them in a database for further exploration. BreastIS image processing software was implemented using MATLAB and the graphical user interface was developed using MATLAB GUI and Java. The software could be run onWindows, Mac and Linux computers. A retrospective study was conducted to test the suitability of the analysis algorithms of BreastIS tool for the use with clinical dataset. DCE-MRI data of 16 and DWI data of 6 breast cancer subjects were analyzed with BreastIS. For DCE-MRI analysis, the semi-quantitative parameters such as early and maximum percentage enhancement, signal uptake pattern and maximum pixel intensity were calculated for healthy and tumor regions of each subject. For DWI analysis, mean and maximum apparent diffusion coefficient (ADC) values were calculated for tumor and healthy regions of each subject. A Mann-Whitney rank sum test with Bonferroni multiple comparison correction was applied to find statistically significant differences between healthy and tumor regions.