Huzurevleri mekânsal örgütlenmesinin irdelenmesi, Bolu ve Düzce örnekleri
Investigation of spatial organization of nursing homes, Bolu and Düzce samples
  1. Tez No: 561264
  2. Yazar: MERVE KONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşam sürelerinin uzaması ile dünya ve ülkemizde, yaşlı nüfusu artmıştır ve günümüzde yaşlılık ve yaşlı kurumları üzerinde kapsamlı çalışılması gereken noktalara gelmiştir. Yaşlılık kaçınılmaz, her kişinin karşılaşması mümkün olan bir dönemdir. Günümüzün yaşam koşulları yaşlı bakımını, kurumsal yapılarda çözülmesini zorunlu hale getirmektedir. Yaşlılık kurumları olarak adlandırdığımız yaşlı bakım evleri, huzurevleri gibi kurumlar, gelişen olanaklar ve gereksinimler nedeniyle üzerinde araştırılması ve geliştirilmesi gereken önemli bir konu haline gelmektedir. Bu kurumların mimari tasarımı ve yaşlı birey davranışlarının mekânın mimarisi ile ilişkisinin araştırılması bu çalışmanın amacıdır. Araştırmada, alan çalışmalarından elde edilen mekânsal verilerin yaşlı kullanıcı davranışlarına etkileri incelenerek, mekânsal analizler yapılmaktadır. Yaşlı kullanıcıların mekânsal davranışları ile içinde bulundukları ortama karşı geliştirdikleri mekânsal tepkilerin ortaya konması hedeflenmektedir. Bu araştırma Bolu İli, Merkez İlçesi'nde bulunan Bolu İzzet Baysal Huzurevi ve Düzce İli, Kalıcı Konutlar Mevkii'nde bulunan Neriman Çilingir Huzurevi'nde yapılmış olup, tezin kavramsal çerçevesini mekân, mekânsal davranış ve yaşlı bilimi (gerontoloji) ana başlıkları oluşturmaktadır. Çalışmanın hipotezi, yaşadıkları kurumun kullanıcıların algısını ve mekânsal davranışlarını etkilediği yönündedir ve araştırma bu doğrultuda ilerlemektedir. Araştırma; fotoğraflama, gözlem, mülakatlar ve anket yöntemlerinin kullanıldığı dört aşamada gerçekleşmektedir. Bu araştırma ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, yaşlı kullanıcı davranış tepkileri, mekânı kullanımları, mekânın dönüşümü ve alan çalışması olarak seçilen mekânlar üzerinde nasıl etki ettiğine ulaşılmaktadır. Sonuç olarak, gelecekteki huzurevlerinin projelendirilmesinde bu yaş gurubundaki insanların duyuşsal ve davranışsal gereksinimleri dikkate alınarak mimari tasarım sürecinde göz önünde tutulması gereken somut ölçütlerin elde edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With prolongation of lifetime elderly population has increased in our country and in the world, so the need for comprehensive work on elderly institutions has increased, elderliness in in evitable an each person is likely to encounter it. Modern living conditions makes it necessary to resolve aged care in institutional structures institutions such as elderly care homes which we call old age institutions have become an issue to be searched on and developed because of changing opportunities and the needs. The aim of this study is to search architecture of this institutions and the relation between behavior of elderly people and architectural design of spaces. In this research, spatial analysis is performed by searching the effects of spatial data obtained from field studies on elderly behaviors. Spatial behaviors of elderly users and spatial responses they develop to the environment they are in is aimed to be revealed with this study. This search has been carried out at Bolu İzzet Baysal Nursing Home located in central district of Bolu Province and Neriman Çilingir Nursing Home at Kalıcı Konutlar district in Düzce Place, spatial framework and elderly science (gerontoloji) topics forms the conceptual framework of this search. The hypothesis of this study is that the institution they live affects the perception of users and the search goes in that direction. This searches has been has been carried out at four stages in which photography, observation, interviews and survey methods are used. After evaluating the data's obtained with this search behavioral reactions of elderly users, the way they use the places, the effect of spatial transformation item on places chosen for field work are revealed. As a result, at designing the nursery houses in the future, concrete measures during the architectural design process by taking the affective and behavioral needs of people in this age group are aimed to be obtained.