Katkılı betonların eğilme özelliklerinin ve davranışının incelenmesi
Bending properties of additive concreteand behavior investigation
  1. Tez No: 561298
  2. Yazar: ARİF İLYAS SOMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beton, günden güne birçok uygulamalarda kullanım alanı buldukça, dayanımı ve durabilitesi de buna paralel olarak geliştirilmiştir. Son yıllarda, dayanım ve dayanıklılığına göre yüksek performanslı betonların üretilmesi ile donatı‐beton aderans özelliklerinin belirlenmesi de önem kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında, mineral ve kimyasal katkılar kullanılarak üretilen normal ve yüksek dayanımlı betonlarda donatı‐beton aderans dayanımının belirlenmesi ve bulanık mantıkla modellenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar deneysel ve modelleme olmak üzere iki bölümde tasarlanmaktadır. Deneysel bölümde, normal ve yüksek dayanımlı beton üretiminde, mineral katkı olarak uçucu kül ve silis dumanı kullanılacaktır. Kimyasal katkı olarak da süperakışkanlaştırıcı ve hiperakışkanlaştırıcı katkılar kullanılacaktır. Taze ve sertleşmiş beton numuneler üzerinde sırasıyla; çökme, çökmede‐yayılma, basınç ve eğilmede‐çekme dayanımları belirlenecektir. Aynı zamanda, çekme bölgesine farklı çaplarda donatı yerleştirilmiş olan prizmatik numuneler üzerinde eğilmede aderans dayanımı belirlenecektir. Bu işlem için eğilme çerçevesi geliştirilmiştir. Numuneler üzerinde eğilme‐aderans dayanımı belirlenmesi esnasında yük‐yer değiştirme verileri alınarak, gerilme‐kayma davranışları belirlenecektir. İkinci bölümde ise, elde edilen sertleşmiş beton verileri olan basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve çekme dayanımına göre aderans dayanımının değişimi ile gerilme ve kayma davranışı bulanık mantık ile modellenmeye çalışılacaktır. Çalışmalar sonucunda, normal ve yüksek dayanımlı betonların donatı‐beton aderans dayanımının ve gerilme‐kayma davranışları ortaya konmaya çalışılacaktır. Yine elde edilen veriler kullanılarak, bulanık mantık ile model geliştirilecek ve bu sayede teknik ekipman, personel, malzeme ve zaman gerektiren deneysel çalışmaların yerine daha çok kolaylık sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Concrete have been to take part in many application from day to day, its durability and strength was developed as parallel. In recent years, also, define of properties of steel‐concrete bond strength has gained importance by production of high strength concrete as strength and durability. In coverage of this study, define of steel‐concrete bond strength of plain and high strength concrete, produced with mineral and chemical admixtures, and modeling with fuzzy logic were investigated. The studies were designed in two parts as experimental and modeling. In experimental part, in the production of plain and high strength concrete, fly ash and silica fume will be used as mineral admixtures. The superplasticizer and hyperplasticizer will be used as chemical admixture. Slump, slump‐spread, compressive strength and tensile strength in tension will be defined on fresh and hardened concrete, respectively. Also, tension‐bond strength will be defined on prism specimens which have steel in different ratio in tensile area. Tension frame was developed for this study. The stress‐slip behavior will be defined by supply of load‐replacement value during the measuring of tension‐bond strength. In the second part, change of bond strength depending on compressive strength, tensile and tension strength and stress‐slip behavior will be modeled with fuzzy logic. At the result of studies, steel‐concrete bond strength and stress‐slip behavior of plain and high strength concrete will be studying to put forward. Also, the fuzzy logic model will be developed by use of obtained values, thus, it is supplied that more easily studies instead of experimental studies that required to technical equipment, personal, materials and time.