Molla Musa El-Celalî'nin nahiv ve sarf'taki metodları
Methods of Molla Musa El-Celal ve in nahiv and sarf
  1. Tez No: 561311
  2. Yazar: ADNAN YOUSSEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD ALKHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz insanı dünya dalmış ve dünyevi meşgaleler çoğalmıştır. İnsanlık artık eski dönemlerdeki gibi ilmi çalışmalara fazla zaman ayırmamaktadır. İşte böyle bir zamanda tüm hayatını ilme adayan günümüz ulemasında Molla Musa el- Celaî günümüzde yaşayan ve ilmi ile amel eden büyük bir alimdir. Omuzuna aldığı bu yüce ilmi Türkiyenin doğu bölgesinde yer alan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki medresesinde yaşatmaya devam etmektedir. Kur'an ve sünnetin doğru anlaşılması için gerekli olan birinci şart Arap dili ve belağatını iyi bilmektir. Bizi bu çalışmaya sevk eden işte budur. Bu nedenle bizde çalışmamızı bu alim üzerine yapmaya karar verdik.
Özet (Çeviri)
In this difficult time, people have been absorbed in their worldly affairs. People no longer have time to devote time to scientific studies as they did in antiquity This is what the great scholar Mullah Musa al-Jalali understood. He realised that the people of the north-eastern region of Turkey were unaware of the lack of attention to the scientific studies because of many preoccupations of life. Mullah Musa al-Jalali established a religious school in the Dagho Biazid district of Agri province, Since the understanding of Quranic verses(Ayat Al-qurania) as well as the prophetic Hadiths(Al-hadith Al-nabawıya Al-sharefa) requires understanding of the Arabic language, this great scholar has taught religious