Reklamlarda kullanılan reklam çekicilikleri üzerine bir değerlendirme
An analysis on the advertising attractiveness utilized in the advertisements
- Tez No: 561320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EŞİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geleneksel medya araçlarından birisi olan gazete yaygın ve etkin bir kitle iletişim aracı olarak birçok kesime hitap etmektedir. Markalar müşterilerine ürün/hizmeti hakkında bilgi vermek için gazetelerin reklam alanlarını kullanmaktadır. Bu çalışma, 2017 yılında Türkiye'de en yüksek tiraja sahip Hürriyet Gazetesi'nde yer alan reklamları Davies'in reklamcılık tipolojisine göre yorumlanması ve değerlendirmesini amaçlamaktadır. İçerik analizi yöntemi ile yapılan çalışmada toplamda 16 sektörde 5791 reklam incelenerek elde edilen veriler yorumlanmıştır. Sonuç olarak markaların reklamlarında ana çekicilik olarak rasyonel ve duygusal reklam çekiciliklerini kullandıkları, bilgi verme, teşvik edici ve marka bilinilirliği çekiciliklerini daha çok tercih ettiği gözlenmiştir. Rasyonel çekiciliklerde tanımlayıcı metinleri, duygusal çekiciliklerde ayrıcalıklar ve tema uygulamalarını kullanmışlardır. Reklam amaçlarında ise hatırlatıcı ve bilgilendirici reklamları daha çok tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As a traditional, common and effective communication tool of media, newspaper addresses to many people. The brands make use of the advertisement sections of the newspapers to inform the clients concerning their products. This study aims to analyse and assess the advertisement published in Hürriyet Newspaper which has the highest circulation in Turkey in the year 2017 in accordance with the advertisement typology of Davies. In this study in which content analysis method has been utilized, 5791 advertisements out of 16 sectors have been examined and the obtained data has been evaluated. As a result, it has been concluded that the brands have made use of rational and emotional advertising attractiveness and in addition to recognisability of the brand, they have preferred informative and encouraging attractiveness in their advertisements. It has also been revealed that they have preferred descriptive texts in rational attractiveness while they prefer privileges and theme applications in emotional attractiveness. This study shows that in terms of the purpose of the advertisements, memorial and informative advertisements are the favourite ones.