Öğretmenlerin algılarına göre öğretmen liderliği ile örgütsel adanmışlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between teacher leadership and organizational commitment according to teachers' perseptions
- Tez No: 561327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAYRİ KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin algılarına göre öğretmen liderliği ile örgütsel adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Rize il merkezi ve ilçelerinde bulunan ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenler; örneklemini ise ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 650 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğretmen Liderliği Ölçeği, Eğitim Örgütlerinde Örgütsel Adanmışlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, t-Testi, Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal-Wallis H testi, Basit Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, öğretmen liderliği algıları ile örgütsel adanmışlık düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin öğretmen liderliği algılarının örgütsel adanmışlık düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the relationship between teacher leadership and organizational commitment levels according to the perceptions of teachers. Based on random sampling, a total of 650 teachers working in secondary schools and high schools in the city center and districts of Rize in the academic year of 2017-2018 were participated in this study which was designed in the relational survey model. In this research, Teacher Leadership Scale, Organizational Commitment Scale in Education Organizations and Personal Information Form were used as data collection tools. The analysis of the data was carried out with SPSS package program. Descriptive statistics, t-Test, Mann-Whitney U test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal-Wallis H test, Simple Correlation and Simple Linear Regression Analysis were employed in the analysis. At the end of the research, it was found that there was a positive relationship between teacher leadership perceptions and organizational commitment levels. In addition, it was concluded that teachers' perceptions of teacher leadership were a significant predictor of organizational commitment.