Prokinetisin reseptör 2'nin kardiyak hücre etkileşimindeki rolü
Role of prokineticin receptor 2 in cardiac cellular interaction
- Tez No: 561365
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ, DR. CANAN NEBİGİL DESAUBRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kardiyoloji, Biotechnology, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Prokinetisin 1 ve prokinetisin 2 işlevlerini, prokinetisin reseptör 1 ve prokinetisin reseptör 2 olarak adlandırılan G protein bağlı reseptörler aracılığı ile gerçekleştiren aktif proteinlerdir. Prokinetisin ve reseptörleri çok sayıda hücrede eksprese edilir ve vücut üzerinde farklı etkileri vardır. Bu tez kapsamında prokinetisin reseptör 2'nin, kardiyomiyosit-endoteliyal hücre etkileşimindeki rolü araştırılmıştır. H9c2 kardiyomiyosit hücre hattında, transfeksiyon yöntemi ile prokinetisin reseptör 2'nin over-ekspresyonu sağlanmıştır. Kardiyomiyositlerde, prokinetisin reseptör 2'nin ekspresyon düzeyindeki artışa bağlı olarak değişen sitokin düzeyleri, sitokin antikor analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Seçilen potansiyel sitokinlerin western blot ve gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu yöntemleri ile ekspresyon seviyeleri ve protein düzeyleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, aktivin ve endoglin başta olmak üzere, kardiyomiyositlerden salgılanan ve parakrin faktör olarak endoteliyal hücrelerde vasküler sızıntıya neden olabilecek sitokinler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prokineticin 1 and prokineticin 2 are active proteins and they perform biological activities G-protein coupled receptors called prokineticin receptor 1 and prokineticin receptor 2. Prokineticins and their receptors are expressed large number of cells and have different effects on the body. In this thesis, the role of prokineticin receptor 2 in cardiomyocyte-endothelial cell interaction was investigated. Over-expression of prokineticin receptor 2 was achieved by transfection in H9c2 cardiomyocyte cell line. In cardiomyocytes overexpressing prokineticin levels, cytokine levels were determined by cytokine antibody array. Expression levels and protein levels of the selected potential cytokines were determined by western blot and real-time quantitative polymerase chain reaction methods. This study shows that cytokines which are released from cardiomyocytes such as activin and endoglin, may cause vascular leakage in endothelial cells as a paracrine factor.