Kronik endometrit tanılı infertil kadınlarda endometrial İntegrin alfaV/beta3, Prokineticin-1, Östrojen reseptörü (ER), Progesteron reseptörü ekspresyonu ve kronik endometritin reproduktif prognoza etkisi
The effect of chronic endometritis and the level of endometrial Integrin alphaV/beta3, Prokineticin-1, Estrogen receptor (ER), Progesterone receptor expressions on reproductive prognosis in infertile women with chronic endometritis
  1. Tez No: 819684
  2. Yazar: FULYA EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE YEŞİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Fulya EYÜPOĞLU, Kronik Endometrit Tanılı İnfertil Kadınlarda Endometrial İntegrin Alfa-V-Beta3, Prokineticin-1, Östrojen Reseptörü, Progesteron Reseptörü Ekspresyonu Ve Kronik Endometritin Reprodüktif Prognoza Etkisi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2023 Giriş: Kronik endometrit reprodüktif dönemdeki kadınlarda fekundite ve fekundabilitide azalmaya neden olan, tedavi edildiğinde ise reprodüktif prognozda iyileşmelerin gözlendiği, endometriumun kronik ödematöz inflamatuar hastalığıdır. Prokineticin-1 (PK1), diğer adı ile Endokrin Gland Kaynaklı Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (EG -VEGF) endokrin glandlardan salınan üreme dokularına spesifik bir anjiyogenez faktörüdür. Endotel hücrelerinin büyümesini, yapısını ve işlevini düzenlemek ve modüle etmekte görevlidir, in vitro çalışmalarda reprodüktif hormonlar ile uyarıldığı bulunmuştur. İntegrin proteinlerinin ise implantasyonda rolü olduğu bilinmektedir, integrin αV/β3, embriyonik bağlanma için potansiyel bir reseptör olabilir. Endometrial östrojen ve progesteron reseptörlerinin ekspresyonunun da endometrial reseptivite ile ilişkili olduğu ve kronik endometritte düzeylerinin değiştiği bilinmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı kronik endometrit tanılı infertil kadınlarda endometrial İntegrin alfaV/beta3, Prokineticin-1, Östrojen reseptörü (ER), Progesteron reseptörü (PR) ekspresyonun seviyesini araştırmak ve kronik endometritin reprodüktif prognoza etkisini öğrenmektir. Gereç ve Yöntem: Kronik endometrit tanılı 20 infertil hasta ile 20 fertil kadından oluşan kontrol grubunun proliferatif fazda alınmış olan endometrial biyopsi örneklerinde immünohistokimyasal yöntemlerle ER, PR, EG-VEGF, İntegrin αV/β3 ekspresyonu seviyeleri skorlama sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca hastalar ile iletişime geçilerek reprodüktif hikayeleri öğrenilmiştir. Bulgular: ER ve PR ekspresyonu açısından kronik endometrit tanılı infertil hastalar ve fertil kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Glandüler ve stromal EG-VEGF ekspresyonları ise kronik endometrit grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p:0,035, p:0,002).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fulya EYÜPOĞLU, The Effect of Chronic Endometritis and the Level of Endometrial Integrin AlphaV/Beta3, Prokineticin-1, Estrogen Receptor, Progesterone Receptor Expressions on Reproductive Prognosis in Infertile Women with Chronic Endometritis, Zonguldak Bülent Ecevit University School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Medical Speciality Thesis, Zonguldak 2023 Background: Chronic endometritis is a chronic edematous inflammatory disease of the endometrium, which causes a decrease in fecundity and fecundability in the reproductive period, and improves reproductive prognosis when treated. Prokineticin-1 (PK1) with the other name Endocrine Gland-Derived Vascular Endothelial Growth Factor (EG -VEGF) is a reproductive tissue-specific angiogenesis factor released from endocrine glands. It is in charge of regulating and modulating endothelial structure, structure and functioning, where it is established that it is stimulated by reproductive hormone in in-vitro studies. Integrin proteins are known to be involved in implantation and Integrin αV/β3 may be a potential receptor for embryonic adhesion in implantation. It is known that the expression of endometrial estrogen and progesterone receptors is also associated with endometrial receptivity and their levels change in chronic endometritis. Aim: The aim of this study is to investigate the level of endometrial Integrin alphaV/beta3, Prokineticin-1, Estrogen receptor (ER), Progesterone receptor (PR) expression in infertile women diagnosed with chronic endometritis and to investigate the effect of chronic endometritis on reproductive prognosis. Material-Method: ER, PR, EG-VEGF, Integrin alphaV/beta3 expression levels were evaluated and compared using immunohistochemical methods in the endometrial biopsy samples taken in the proliferative phase of 20 infertile patients diagnosed with chronic endometritis and 20 fertile women. In addition, reproductive outcomes were obtained by contacting the patients. Findings: No significant difference was found between infertile patients diagnosed with chronic endometritis and the fertile control group in terms of ER and PR. However, Glandular and stromal EG-VEGF expressions were found to be significantly higher in the chronic endometritis group compared to the control group (p:0.035, p:0.002, respectively). It was shown that EG-VEGF has a diagnostic importance for chronic endometritis. In the ROC analysis performed for the glandular EG-VEGF H-score, the cut off score was determined as 205.