Topraksız çilek yetiştiriciliğinde farklı yetiştirme ortamları ve sulama programlarının verim ve su tüketimine etkileri
Effects of different growing media and irrigaton programs on yield and water consumption of strawberry grown in soilless culture
  1. Tez No: 561384
  2. Yazar: ŞEYDA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sera topraksız çilek yetiştiriciliğinde farklı sulama programlarının ve bitki yetiştirme ortamlarının bitki gelişimi, verim, meyve kalitesi ile bitki su tüketimi ve su kullanım randımanı değerleri üzerine etkilerinin saptanması amacı ile Kasım 2017-Haziran 2018 döneminde yürütülen çalışmada Rubygem çilek çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada sulama uygulamaları, sera içine gelen güneş radyasyonu birikimli değerlerine göre gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 2 farklı sulama başlangıç değeri (1 ve 3 MJ/m2) seçilerek gün içerisinde sulamalar yapılmıştır. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak (n: 27 bitki) kurulmuştur. Ana parselde sulama, alt parselde ise ortam konusu yer almıştır. İki farklı yetiştirme ortamı (Hindistan cevizi torfu ve perlit) yatay saksılara doldurulmuş ve her saksıya 3 bitki dikilmiştir (6.15 bitki/m2). Yetiştirme ortamı ve sulama programının verim, bitki gelişimi ve su tüketimi üzerine etkisi önemli bulunmuş, Hindistan cevizi torfu ve gün içersinde sık aralıklarla yapılan sulamaların (1 MJ/m2) daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Meyve kalitesi üzerine ortamların etkisi önemsiz bulunurken, sulama aralığının arttırıldığı ve bitkinin belirli ölçüde su stresine sokulduğu koşullarda (3 MJ/m2) SÇKM, TA, vitamin C ve fenolik madde aktivitesinin arttığı saptanmıştır. Araştırma konuları arasında sulama suyu kullanım randımanları ve su kullanım randımanı yönünden önemli farlılıklar bulunmamasına karşın 1 MJ/m2 x Hindistan cevizi torfunun kullanıldığı konulardan daha yüksek randıman değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different irrigation programs and growing media on plant growth, yield, fruit quality, plant water consumption and water use efficiency of strawberry grown in soilless culture. The study was carried out between November 2017 and June 2018, Rubygem variety was used. Irrigation programs were managed based on the cumulative solar radiation values coming into the greenhouse. For this purpose, 2 different irrigation start values were selected as 1 MJ m-2 or 3 MJ m-2 in a day in order to start irrigation. The experimental design was split plot with 4 replicates (n: 27 plants). The main plots and sub-plots were assigned to irrigation programs and growing media. Two different growing media (coir and perlite) were filled into horizontal pots, each pots have 3 plants (6.15 plant m-2). Growing media and irrigation programs had significant effects on yield, fruit quality and plant water consumption. Coir and frequent irrigations during the day (1 MJ m-2) gave rise to increase in yield, plant growth and plant water consumption values. It has been observed that fruit quality was not affected by growing media but TSS, TA, the amount of vitamin C and phenolic compounds increased where the irrigation interval increased, in other words, when the plant was introduced to a certain degree of water stress (3 MJ m2). Although there were no significant differences in terms of irrigation water use efficiency and water use efficiency in treatments, relatively higher values were obtained from 1 MJ m2 x coir treatment.