Örtüaltı gül yetiştiriciliğinde farklı yetiştirme ortamlarının gelişme üzerine etkileri
The Effects of different substrats on greenhouse cut rose production and plant growth
- Tez No: 114134
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖRTÜALTI GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI YETİŞTİRME ORTAMLARININ GELİŞME ÜZERİNE ETKİLERİ AKAT, Hülya Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ercan ÖZZAMBAK Ocak 2000, 63 Sayfa Bu araştırma, farklı ortamların kesme çiçek gül yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 1999-2000 yıllan arasında yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak Kordes firmasına ait SMART adlı çeşit kullanılmıştır. Çalışmada yetiştirme ortamı olarak, pomza, çam kabuğu, torf+ perlit (1:1) ve bunların eşit miktarlardaki karışımı kullanılmıştır. Üretimde siyah plastik saksılar kullanılmıştır. Bitkilerin besin eriyiği ile beslenmesi, damlama sulama yöntemiyle sağlanmıştır. Deneme boyunca vegetatif gelişim ile ilgili olarak sürgünlerin çıkışından itibaren sürgün boyundaki artış, sürgün sayısı ve çapı dört haftalık periyotlarla ölçülmüştür. Generatif faza geçişten sonra ise çiçek sapı uzunluğu ve kalınlığı, tomurcuk uzunluğu, tomurcuk çapı ve yaprak sayısı ölçülmüştür. Verimle ilgili olarak hasat edilen çiçek sayısı bitki başına adet olarak belirlenmiş ve tüm bu kriterlerin istatistiki anal izi yapılmış, kesilen çiçeklerin vazo ömrü belirlenmiştir. Vegetatif dönemde karışım ve torf+perlit ortamında yetişen bitkiler daha erken gelişerek, bükme işlemine gelmiştir. Generatif fazda, çiçek sapı uzunluğu 29,9-52.0 cm arasında değişim.göstermiş, çiçek verimi bakımından ise ortamlar arasında %5'e göre farklılık bulunmuş, maksimum toplam çiçek verimi 9.13 adet/bitki ile torf+perlit ortamından elde edilmiş, bunu karışım ortamı 8.40 adet/bitki izlemiştir. Sonuç olarak; tüm ortamların.karışımı ve torf+perlit karışım ortamlarının ilk gelişim döneminden itibaren bitki gelişimi, kalite kriterleri ve verim yönünden diğer ortamlardan daha iyi sonuç verdikleri saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Topraksız tarım, gül, yetiştirme ortamları.
Özet (Çeviri)
VII THE EFFECTS OF DIFFERENT SUBSTRATS ON GREENHOUSE CUT ROSE PRODUCTION AND PLANT GROWTH AKAT, Hülya Master of Science Thesis, Horticulture Department Supervisor: Prof. Dr. Ercan ÖZZAMBAK January 2000, 63 Pages This research has been carried out between the years 1999 and 2000 in order to determine the effects of different media on productivity and quality in cut rose production. The SMART variety produced by Kordes Company has been used as the plant material. In the research, pumice, pine tree bark, peat + perlite (1: 1) and the mixture of equal amounts of these substrats have been used as the growth media. The production has been carried out in black plastic pots. Supplying of nutrient solution and irrigation have been provided by furtigation. In relation to plant production, throughout the production period, the rise in the height of shoots, the number and diameter of shoots have been recorded in four-week periods since the emerging of shoots. And after moving on to the Generative phase, the length and thickness of flower stems, the length and diameter of buds, and the number of leaves have been recorded. In relation to productivity, the number of flowers per plant has been determined in quantity and the statistical analyses of all these criteria vase life have been carried.out During the vegetative phase, the plants growing in mixture and peat + perlite media Jiave shown earlier growth and reached the bending process. In the generative phase, the length of flower stems have varied between 29.9 - 52,0 cm, and in terms of uower productivity, the difference between the media has been found to be significant about 5%. Maximum total-flower productivity was provided from Jhe4)eat +jperliie medium with 9.13 flower/plant, and this was followed by the mixture medium with 8.40 flower/plant. As a conclusion, mixture and peat + perlite media have been determined to be the most superior in terms of plant growth, quality criteria, and productivity from the first growth period onwards. Key Terms: soilless culture, rose,-Susbtrat.