Topraksız kültür koşullarında yetiştirilen çileklerde tuzluluğa tolerans düzeyleri üzerine farklı bioregülatörlerin etkileri
The effects of different bioregulators on salinity tolerance levels of strawberries grown in soilless culture conditions
  1. Tez No: 747139
  2. Yazar: SERRA KARADAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kuraklık, tuzluluk vb. gibi abiyotik stres faktörleri, gerek topraklı ve gerekse topraksız yetiştiriciliklerde son yıllarda sıklıkla yaşanan tarımsal sorunların başında gelmektedir. Özellikle tuzluluk stresi, bitkilerde büyüme ve gelişmeyi etkilerken, verim ve kalite kayıplarına da neden olmaktadır. Çilek, tuza hassas bitki kategorisinde olup, bitki yüksek tuzluluk stresine hızlı cevap vermekte ve stres faktörleri geri dönüşümsüz zararlara neden olabilmektedir. Ayrıca topraksız çilek yetiştiriciliğinde, toprağa alternatif olarak kullanılan yetiştirme ortamlarının sınırlı ve kısıtlı hacimlerde kullanılması, tuzluluk stresinin zararlı etkilerini hem hızlandırmakta, hem de artırmaktadır. Bu nedenlerle gerek topraklı ve gerekse topraksız tarım tekniğinde, tuzluluk sorununa karşı hızlı ve etkin önlem almak amacıyla dışarıdan uygulanan preparatlara yönelik çalışmalar son yıllarda dikkat çekmektedir. Bu araştırmada, örtüaltı şartlarında, kokopit ortamında yetiştirilen çileklerde, iki farklı EC düzeylerinde, (1.5 dS/m ve 2.25 dS/m), iki farklı biostimülantın (Kontrol, Fitomare, Comcat) bitkilerde morfo-fizyolojik (gövde çapı, kardeşlenme sayısı, yaprak sayısı, nekrotik yaprak sayısı, klorofil indeksi, yaprak sıcaklığı, yaprak oransal su içeriği, membran zararlanma indeksi, yaprak alanı, yaprak uç yanıklığı oranı, solgunluk skalası), fenolojik (ilk çiçeklenme, ilk derim zamanı), pomolojik (meyve ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı, meyve eti sertliği, pH, EC, meyve dış rengi L, C*, h°) ve verim ile vegetasyon sonu özellikler (taç yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı) üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, gerek kontrol ve gerekse yüksek tuzluluk şartlarında yetiştirilen çileklerde, ilk çiçeklenme zamanı aralık ayı başında gerçekleşirken, ilk derim zamanı ocak ayı sonunda gerçekleşmiş olup, bioregülatör uygulamaları arasında farklılık görülmemiştir. Ocak ayından mayıs ayına doğru, incelenen tüm morfo-fizyolojik özelliklerde hızlı değişimler görülmüştür. Özellikle ocak, şubat ve mart aylarında, denenen her iki bioregülatör uygulamasının, kontrol uygulamalarına göre gövde çapı ve kardeşlenme sayısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Ocak, şubat ve mart aylarında, nekrotik yaprak lezyonları görülmemiş olup, bu semptomlar nisan ve mayıs aylarında başlamıştır. Özellikle yüksek tuzluluk şartlarında, nisan ayında her iki bioregülatör uygulamasının, kontrole göre nekrotik yaprak sayısını düşürdüğü gözlenmiştir. Yaprak oransal su içeriği, aylara bağlı olarak düşüş gösterirmiş olup, yüksek tuzluluk şartlarında bu düşüş daha fazla oranda görülmüştür. Araştırmada, yüksek tuzluluk şartlarında, bioregülatör uygulamalarının, yaprak uç yanıklığı oranını düşürdüğü görülmüştür. Yüksek tuzluluk şartlarında yetiştirilen bitkilerde, verim düşüklüğü en fazla mayıs ayında gerçekleşmiş olup, verim bakımından bioregülatörler arasında farklılık belirlenmemiştir. Meyve eti sertliği ise, gerek kontrol ve gerekse yüksek tuzluluk şartlarında Comcat uygulamasında diğer uygulamalardan daha avantajlı görülmüştür. Araştırma bulgularımız sonucunda, bioregülatör uygulamalarının gerek kontrol ve gerekse yüksek tuzluluk şartlarında bitki büyüme ve gelişmesi bakımından avantajlı olduğunu göstermiştir. Özellikle yüksek tuzluluk şartlarında yetiştirilen bitkilerde, bioregülatör uygulamaları, tuzluluğun negatif etkilerini geciktirme üzerine etkili olup, bitki toleransını da artırabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Drought, salinity, etc. abiotic stress factors such as soil and soilless culture are among the most common agricultural problems in recent years. In particular, salinity stress affects the growth and development of plants and causes yield and quality losses. Strawberry is in the category of plants sensitive to salt, the plant responds quickly to high salinity stress and stress factors can cause irreversible damage. In addition, in soilless strawberry cultivation, the use of growing media used as an alternative to soil in limited and restricted volumes both accelerates and increases the harmful effects of salinity stress. For these reasons, in this agricultural technique, studies on externally applied preparations in order to take quick and effective measures against the salinity problem attract attention. In this study, two different biostimulants (Control, Fitomare, Comcat) in strawberries grown in greenhouse conditions, in cocopeat growing media, at two different EC levels (1.5 dS/m and 2.25 dS/m), were determined morpho-physiologically (crown diameter, number of crown, number of leaves, number of necrotic leaves, chlorophyll index, leaf temperature, , membrane damage index, leaf area index, leaf tip burn, wilt scale), phenological (first bloom, first harvest), pomological (fruit weight, solid soluble matter, firmness, pH, EC, fruit color L, C*, h◦) and their effects on yield and end-ofvegetation characteristics (crown and leaf fresh and dry weight, root fresh and dry weight) were investigated. As a result of the research, the first flowering time of the strawberries grown in both control and high salinity conditions was at the beginning of December, the first harvesting time was at the end of January, and there was no difference between bioregulator applications. From January to May, rapid changes were seen in all the morphophysiological features examined. Especially in January, February and March, it was seen that both bioregulator applications tested had a positive effect on the crown diameter and crown number compared to the control applications. No necrotic leaf lesions were observed in January, February and March, and these symptoms started in April and May. In particular, in high salinity conditions, it was observed that both bioregulator applications in April decreased the number of necrotic leaves compared to the control. The relative water content of the leaves showed a decrease depending on the months, and this decrease was observed more in high salinity conditions. In research, it was observed that bioregulator applications under high salinity conditions reduced leaf tip burn. In plants grown in high salinity conditions, the lowest yield was observed in May, and no difference was determined between bioregulators in terms of yield. On the other hand, the firmness of the fruit was found to be more advantageous in the Comcat application than in other applications, both in control and high salinity conditions. As a result of our research findings, it has been shown that bioregulator applications are advantageous in terms of plant growth and development both in control and high salinity conditions. Especially in plants grown in high salinity conditions, bioregulator applications have shown that they can increase plant tolerance by delaying the negative effects of salinity.