Kalecik karası üzüm çeşidinde farklı seviyede şarj (ürün yükü)ve hümik madde uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects on yield and quality of different level crop load and humic substance applications in kaleci̇k karasi grape cultivar
- Tez No: 561386
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı vejetasyon periyodunda Ankara ili, Akyurt ilçesinde yetiştirilen 5 BB anacı üzerine aşılı 20 yaşındaki Kalecik Karası (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kontrol (K), 8 göz/asma, 12 göz/asma, 16 göz/asma, 8 göz/asma+TKİ-Hümas, 12 göz/asma+TKİ-Hümas, 16 göz/asma+TKİ-Hümas, uygulamalarının Kalecik Karası üzüm çeşidinde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre, en yüksek üzüm verimi 7.70 kg/asma ile 16 göz/asma ve 7.27 kg/asma ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında; en yüksek salkım sayısı 31.33 adet/asma ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında; en yüksek salkım ağırlığı 327.30 g ile 8 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamasında; en yüksek salkım genişliği 13.39 cm ile 16 göz/asma ve 13.42 cm ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamasında; en yüksek tane genişliği 15.62 mm ile Kontrol ve 15.65 mm ile 12 göz/asma uygulamalarında; en yüksek tane uzunluğu / tane genişliği 1.11 ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamasında; en yüksek pH 3.79 ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamasında; en yüksek suda çözünür kuru madde % 23.33 ile 8 göz/asma ve % 22.33 ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında; en yüksek titrasyon asitliği % 0.82 ile 12 göz/asma uygulamasında; en yüksek olgunluk indisi 30.24 ile 12 göz/asma+TKİ-Hümas, 30.56 ile 8 göz/asma ve 30.81 ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında; en yüksek L* renk yoğunluk değeri 31.86 ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamasında; en yüksek salkım hacmi 273.33 cm3/salkım ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas, 274.33 cm3/salkım ile 16 göz/asma, 280.67 cm3/salkım ile 8 göz/asma ve 280.67 cm3/salkım ile 8 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında; en yüksek salkımdaki tane sayısı 32.67 adet/salkım ile 8 göz/asma, 69.67 adet/salkım ile 16 göz/asma, 72.67 adet/salkım ile 12 göz/asma, 75.67 adet/salkım ile 8 göz/asma+TKİ-Hümas, 77.67 adet/salkım ile 12 göz/asma+TKİ-Hümas ve 77.67 adet/salkım ile 16 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarında belirlenmiştir. Salkımlarda kusurlu yeşil tane belirlenmemiştir. Uygulamaların salkım uzunluğu, tane ağırlığı, tane uzunluğu, a* ve b* renk yoğunluk değerleri, şıra randımanı ve tane hacmi üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Kalecik Karası üzüm çeşidinde üzüm verimini artırmak için 16 göz/asma ve 16 göz/asma+TKİ-Hümas; salkım ağırlığını artırmak için 8 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamaları tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted 20 years old Kalecik Karası (Vitis vinifera L.) grape cultivar grafted on 5 BB rootstock in a vegetation period of 2018 in Akyurt district in Ankara province. In this research, it was investigated effects of Control (C), 8 bud/vine, 12 bud/vine, 16 bud/vine, 8 bud/vine+TKI-Humas, 12 bud/vine+TKI-Humas, 16 bud/vine+TKI-Humas applications on grape yield and quality in Kalecik Karası grape cultivar. According to the findings obtained as the highest fresh grape yield 7.70 kg/vine with 16 bud/vine and 7.27 kg/vine with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest number of cluster 31.33 number/vine with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest cluster weight 327.30 g with 8 bud/vine+TKI-Humas; the largest cluster 13.39 cm with 16 bud/vine and 13.42 cm with 16 bud/vine+TKI; the highest berry width 15.62 mm with C and 15.65 mm with 12 bud/vine; the highest berry length/berry width 1.11 with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest pH 3.79 with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest water soluble dry matter 23.33 % with 8 bud/vine and 22.33 % with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest titration acidity 0.82 % with 12 bud/vine; the highest maturity index 30.24 with 12 bud/vine+TKI-Humas, 30.56 with 8 bud/vine and 30.81 with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest intensity of L* color 31.86 with 16 bud/vine+TKI-Humas; the highest cluster volume 273.33 cm3/cluster with 16 bud/vine+TKI-Humas, 274.33 cm3/cluster with 16 bud/vine, 280.67 cm3/cluster with 8 bud/vine and 280.67 cm3/cluster with 8 bud/vine+TKI-Humas; the highest berry number in cluster 32.67 number/cluster with 8 bud/vine, 69.67 number/cluster with 16 bud/vine, 72.67 number/cluster with 12 bud/vine, 75.67 number/cluster with 8 bud/vine+TKI-Humas, 77.67 number/cluster with 12 bud/vine+TKI-Humas and 77.67 number/cluster with 16 bud/vine+TKI-Humas applications. Defective green berry was not determined in the cluster. The effects of applications on cluster length, berry weight, berry length, a* color intensity, b* color intensity, must yield and berry volume were not found statistically significant. The fresh grape yield is increased with 16 bud/vine and 16 bud/vine+TKI-Humas applications; cluster weight is increased 8 bud/vine+TKI-Humas applications in Kalecik Karası grape cultivar.