Kalecik koşullarında üç farklı anaç üzerine aşılı olarak yetiştirilen kalecik karası üzüm çeşidinde terbiye ve budama şiddeti kombinasyonlarının gelişme, ürün verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of training and pruning severity on growth, yield and quality of kalecik karasi wine grape cultivar growth on three different rootstocks in kalecik
- Tez No: 284889
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalecik ( Ankara ) koşullarında 2007 ? 2010 yılları arasında yürütülen bu çalışma ile 1997 yılında üç anaç ( 5 BB, 41 B, 1103 P ) üzerine aşılı olarak 1.5 m x 3.0 m dikim sıklığı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kalecik Bağcılık Araştırma ve Uygulama İstasyonu'nda 97-K-120450 DPT projesi için kurulan ve 90 cm'lik gövde üzerinde 3-4 ürün dallı baş ( Baş ) ve çift kollu kordon ( ÇKK ) şekilleri oluşturulan ve damlama yöntemiyle kısıtlı su verilen Kalecik Karası parselinde 4 budama şiddeti ( 150 g budama odunu için 3, 4, 5, 6 göz bırakılarak budama ) uygulamasının fenolojik gelişme evreleri ve gelişme kapasitesi ile ürün verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir.İki yıllık bulguların istatistiki olarak değerlendirilmesi sonucunda, her iki yılda da her üç faktörün karşılıklı etkileri önemli bulunmuştur. Bu yüzden, Kalecik koşullarında yetiştirilen Kalecik Karası üzüm çeşidi için anaç, terbiye şekli ve budama şiddeti ( ürün yükü ) önerilirken, söz konusu uygulamaların yalın etkileri yerine karşılıklı etkilerini dikkate alarak, en iyi sonuç veren kombinasyonlar üzerinden hareket edilmesi daha uygun olacaktır.Elde edilen bulgular, etkileri incelenen uygulamalara göre aşağıda maddeler halinde yorumlanmıştır.1.Uygulamaların etkileri yıllara göre önemli farklılıklar göstermiştir. Bu farklılıkların, özellikle çiçeklenme dönemlerindeki değişken iklim koşullarından ( yağış ve sıcaklık ) kaynaklandığı düşünülmektedir.2.Anaçların performansı yönüyle belirgin bir farklılık gözlenmese de 41 B > 1103 P > 5 BB şeklinde bir tercih sıralaması yapılabilir.3.Daha yüksek sürme performansı ve birim alana düşen verim değerleri nedeniyle, çift kollu kordon terbiye şekli, 3-4 ürün dallı baş şekline tercih edilebilir.4.Ürün yükündeki artışa paralel olarak beklenen farklılıklar genellikle gerçekleşmemiştir. Kalecik koşullarında kısıtlı su verilerek 1.5 m x 3.0 m dikim sıklığı ile yetiştirilen Kalecik Karası omcalarının, çift kollu kordon şeklinde 20-25 göz, 3-4 ürün dallı baş şeklinde ise 15-20 göz bırakılarak budanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out between 2007 and 2010 to determine the effects of four pruning levels ( 3, 4, 5, 6 buds per 150 g pruning wood ) on phenological stages, growth, crop yield and quality of limited drip irrigated Kalecik Karası grapevines grown on three rootstocks ( 5 BB, 41 B, 1103 P ) combined with 3-4 cane head training and bilateral cordon on 90 cm trunk height with 1.5 m x 3.0 m planting density at experimental vineyard established in 1997 for a DPT Project ( Project Nr. is 97-K-120450 ) at Kalecik Viticultural Research and Training Station, Faculty of Agriculture, University of Ankara.As a result of the statistical evaluation of the two-year data of the experiment, interactive effects of the three factors were found to be significant for both years. For this reason, interactions between the treatments should firstly be emphasized instead of their specific effects to recommend the rootstock, training system and crop loading for Kalecik Karası grown at Kalecik (Ankara) .Experimental data were summarized as follows:1.The effects of the treatments widely changed with the years, mainly caused by different climate conditions particularly at flowering periods.2.Although three were no marked differences between the performances of the rootstocks, following order as in 41 B > 1103 P > 5 BB can be recommended.3.Bilateral cordon can be preferable due to it?s higher bud-burst and yield performances.4.Expected differences correlated with the increase in pruning levels were not recorded in most of the combinations for both years. As a result of this fact, 20-25 buds for bilateral cordon and 15-20 buds for 3-4 cane head training can be recommended for limited drip irrigated Kalecik Karası grapevines grown in Kalecik ( Ankara ) with 1.5 m x 3.0 m planting density