Kalecik kazası üzüm çeşidinde klon seleksiyonu ile elde edilmiş klonların Ankara koşullarında ampelografik özelliklerinin saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 45792
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi KALECİK KARASI ÜZÜM ÇEŞİDİNDE KLON SELEKSİYONU İLE ELDE EDİLMİŞ KLONLARIN ANKARA KOŞULLARINDA AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Sema GİDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1995, Sayfa: 174 Jüri : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.Dr.Salih ÇELİK Bu araştırma, 1972-1991 yılları arasında gerçekleştirilen“Kalecik Karası Üzüm Çeşidinde Seleksiyon”projesi kapsamında bulunan ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Bağında yer alan 20 adet klon üzerinde ampelografik özelliklerinin saptanması amacıyla 1990-1991 yıllarında yapılmıştır. Çalışmada 1990 ve 1991 yıllarında elde edilen bulguların ortalama değerleri sunulmuştur. Klonların özellikleri, IBPGR'nin“Üzüm Tanımlayıcıları”metoduna göre belirlenmiştir. Klonların bazı ampelografik karakterleri şekillerle desteklenerek somutlaştırılmıştır. Araştırma sonucuna göre Kalecik Karası üzüm çeşidine ait klonlar arasında incelenen karakterler açısından farklılıklar bulunmuştur. Bu farkllıklar fenotipik özellikler bakımından çok geniş aralıklarda dağılma göstermemiş, bu açıdan klonların birbirine yakın iki yada üç sınıfta toplandıkları tesbit edilmiştir. Klonlar arasındaki bariz farklılık fenolojik gözlemler ile verim değerlerinde elde edilmiştir. 10, 13 ve 16 No'lu klonlar en erkenci, 7, 8, 9, 11, 13 ve 21 No'lu klonlar ise en verimli klonlar olarak tesbit edilmiştir, fenotipik özellikler yönünden geniş bir aralıkta yeralmayan klonların verim değerlerinin oldukça farklı ve kalıcı olması epigenetik etkiye bağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ankara, Klon Seleksiyonu, Kalecik Karası Üzüm Çeşidi, Klon, Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Ampelografik ölçüler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF AMPELOGRAPHIC CHARACTERS OF KALECİK KARASI GRAPE VARIETY CLONES OBTAINED BY CLONAL SELECTION IN ANKARA CONDITIONS Sema GİDER University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1995, Page: 174 Jury : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.Dr.Salih ÇELİK This research was carried out to determine the ampelographic characters of 20 different Kalecik Karası cv. clones grown in Ankara University Agricultural Faculty Research Vineyard, during 1990 to 1991 years. These clones were belong to the selected clones of“Selection of Kalecik Karası Grape Variety”Project which was carried out during 1972 to 1991 period. In this thesis, mean values of the results of 1990 to 1991 were presented. The characters of the clones were identified according to the“Grape Descriptors”of IBPGR. Some ampelographic characters of clones were also presented by figures. According to the results, there are some differences between investigated characters of clones in Kalecik Karası grape variety. These differences were not large in terms of phenotypic characters, and in this respect, clones were subdivided into two or three groups which had similar characteristics. Significant differences between clones were observed with respect to yields. Clones 10, 13 and 16 produced the earliest yields, and clones 7, 8, 9, 11, 13 and 21 produced the highest yields. Although phenotypic characters were similar to each other, the major differences between the yield values of the clones could be attributable to epigenic effects. KEY WORDS : Ankara Region, Clonal Selection, Kalecik Karası cv. Clone, Ampelography, IBPGR, Grape Descriptors, Ampelographic Measurements.