Siyah deve gözü üzüm çeşidinde farklı seviyede şarj (ürün yükü) ve hümik madde uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects on yield and quality of different level crop load and humic substance applications in siyah deve gözü grape cultivar
- Tez No: 561391
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, 2018 yılı vejetasyon döneminde Afyon ili'nde yetiştirilen Siyah Deve Gözü üzüm çeşidinde yürütülmüştür. Araştırmada, Kontrol (K), 16 göz/asma, 21 göz/asma, 26 göz/asma, 16 göz/asma+TKİ-Hümas, 21 göz/asma+TKİ-Hümas, 26 göz/asma+TKİ-Hümas uygulamalarının Siyah Deve Gözü üzüm çeşidinde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Verilere göre, en fazla üzüm verimi 21 göz/asma+TKİ-Hümas'da (7.23 kg/asma); en fazla salkım ağırlığı 21 göz/asma+TKİ-Hümas'da (240.74 g); en fazla salkım uzunluğu 16 göz/asma'da (19.63 cm); en fazla salkım genişliği 21 göz/asma+TKİ-Hümas'da (8.83 cm); en fazla tane genişliği 21 göz/asma'da (22.02 mm); en fazla tane uzunluğu / tane genişliği 26 göz/asma'da (1.10) ve 26 göz/asma+TKİ-Hümas'da (1.14); en fazla titrasyon asitliği 26 göz/asma+TKİ-Hümas'da (%0.74), 16 göz/asma'da (%0.79), K'da (%0.81) ve 21 göz/asma'da (%0.81); en fazla olgunluk indisi 26 göz/asma'da (32.77); en yoğun L* renk değeri 16 göz/asma+TKİ-Hümas'da (31.64); en yoğun a* renk değeri 26 göz/asma+TKİ-Hümas'da (1.34); en yoğun b* renk değeri 21 göz/asma+TKİ-Hümas'da (-3.29); en fazla şıra randımanı 26 göz/asma'da (786.67 ml/kg); en fazla tane hacmi K'da (6.17 cm3/tane); en fazla salkımdaki tane sayısı 21 göz/asma'da (40.67 adet/salkım) belirlenmiştir. Uygulamaların salkım sayısı, tane ağırlığı, tane uzunluğu, pH, SÇKM, a* ve b* renk yoğunluk değerleri, salkım hacmi, salkımdaki kusurlu yeşil tane sayısı ve normal tane içindeki kusurlu yeşil tane yüzdesine etkisi önemli değildir. Siyah Deve Gözü üzüm çeşidinde üzüm verimi ve salkım ağırlığı değerlerini artırmak için 21 göz/asma+TKİ-Hümas uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted Siyah Deve Gözü grape cultivar in a vegetation term of 2018 in Afyon province. In this research, it was investigated effects of Control (C), 16 bud/vine, 21 bud/vine, 26 bud/vine, 16 bud/vine+TKI-Humas, 21 bud/vine+TKI-Humas, 26 bud/vine+TKI-Humas applications on grape yield and quality in Siyah Deve Gözü grape cultivar. According to the data, the maximum fresh grape yield in 21 bud/vine+TKI-Humas (7.23 kg/vine); the maximum cluster weight in 21 bud/vine+TKI-Humas (240.74 g9; the maximum cluster length in 16 bud/vine (19.63 cm), the largest cluster in 21 bud/vine+TKI (8.839 cm); the maximum berry widh in 21 bud/vine (22.02 mm); the maximum berry length / berry width in 26 bud/vine (1.10) and in 26 bud/vine+TKI-Humas (1.14); the maximum titration acidity in 26 bud/vine+TKI-Humas (0.74%), in 16 bud/vine (0.79%), in C (0.81%) and in 21 bud/vine (0.81%); the maximum maturity index in 26 bud/vine (32.77); the maximum L* color intensity in 16 bud/vine+TKI-Humas (31.64); the maximum a* color intensity in 26 bud/vine+TKI-Humas (1.34); the maximum b* color intensity in 21 bud/vine+TKI-Humas (-3.29); the maximum must yield in 26 bud/vine (786.67 ml/kg); the maximum berry volume in C (6.93 cm3/berry); the maximum berry number in cluster in 21 bud/vine (40.67 number/cluster). The effects of applications on cluster number, berry weight, berry length, pH, water soluble dry matter, a* color intensity, b* color intensity, cluster volume, defective green berry number in the cluster and percentage of defective green berry in normal berry were not significant. To increase the fresh grape yield and cluster weight can be advisable with 21 bud/vine+TKI-Humas application in Siyah Deve Gözü grape cultivar.