Patates ıslah hatlarında patates Y virüsüne dayanıklılığın moleküler markörler ile taranması
The resistance of potato Y virus in potato breeding lines screening with molecular markers
- Tez No: 561431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tohumluk yumru üretiminde en önemli virüs etmeni olan PVY için alınabilecek kültürel önlemlerin çözüm olmamasından dolayı dayanıklı bitkilerin geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Moleküler markörler kullanılarak dayanıklılık genleri kolay ve kısa sürede haritalanmakta ve klonlanmaktadır. Böylece dayanıklı ve hassas çeşitler moleküler markörlerle taranmakta ve bu genlerin bulunduğu genotipler belirlenmektedir. Bu tez çalışmasında, 435 patates ıslah hattı STM0003 ve RYSC3 moleküler markörleri kullanılarak PCR koşullarında taranmış ve elde edilen PCR ürünleri kapiler elektroforez yöntemiyle analiz edilmiştir. PVY'ye dayanıklı ve hassas olduğu bilinen genotiplerle yapılan çalışma sonucunda, STM0003 ve RYSC3 moleküler markörlerini kullanılarak dayanıklı genotiplerin %78'i doğru bir şekilde belirlenmiştir. Bunun yanında hassas genotipler %67 oranında bir doğrulukla tespit edilmiştir. Genel olarak, patates genotiplerinin PVY'ye dayanıklılık ve hassasiyet durumlarının moleküler markörlerle tahmin başarısı % 72 düzeyinde olmuştur. Tez kapsamında incelenen patates ıslah hatlarının 168 tanesinin PVY'ye dayanıklı, 208 tanesinin ise hassas olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, STM0003 ve RYSC3 markörlerinin patates ıslah programına entegre edilmesi durumunda, PVY'dayanıklı hatların çok önemli bir kısmı ıslah programının erken dönemlerinde belirlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The most important virus in seed tuber production is PVY. Therefore, the development of virus resistant plants is emphasized in current studies. In order to develop this virus resistant plant varieties, some resistant genes are used. By using molecular markers, these genes can be easily mapped and cloned. These resistance genes can be transferred to sensitive plants and plants with desired traits can be obtained. Therefore, tolerant and sensitive varieties can be screened with molecular markers and the varieties having these genes can be determined. In this study 435 potato breeding lines were screened by PCR using STM0003 and RYSC3 molecular markers, and the PCR products were analyzed by capillary electrophoresis method. As a result of the study using PVY resistant and sensitve genotypes, STM0003 and RYS3 molecular markers accurately defined 78% of the resistant genotypes. In addition, 67% of the sensitive genotypes was precisely described. In general, estimation success of the molecular markers for PVY resistance and sensitivity of genotypes was 72%. While 168 genotypes were considered as PVY resistant, 208 were sensitive. Consequently, in case of integration of STM0003 and RYS3 markers with potato breeding programs, most of resistant lines would be identified in the early stages of the breeding programs.