Destekli dayanma yapılarında etkin parametrelerin belirlenmesi
Determination of effective parameters in supported resistance structures
  1. Tez No: 561454
  2. Yazar: SELİMCAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGÜ SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz şehir planlamasında derin kazılar mühendislik açısından oldukça önemli bir değere sahiptir. Çok katlı yapıların oturtulacağı zemine göre yerleşimini sağlayabilmek; tünel gibi inşaat yapılarını faaliyete sunabilmek için inşaat mühendisleri derin kazı yapımı esnasında çevresinde bulunan zeminde güvenliği sağlama önemlidir. Sürekli artış gösteren nüfus, diğer ülkelerde görüldüğü gibi bizim ülkemizde de zeminlerin düzgün olduğu bölgelerdeki konutların hızlıca tükenmesine ve zemini elverişli olmamasına rağmen yeni arazilerin imara açılması zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Bu süreçte zemini elverişli olmayan arazilerde ortaya çıkan taşıma gücünün yetersizliği, yüksek deformasyon, yapının oturma durumlarına karşı zemin güçlendirme ve zemin yapısının özelliğine göre iyileştirme yapılmaya başlanması oldukça yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada; temel zemin özelliklerinin belirlenmesine yönelik yapılan sondaja dayalı zemin etüdüne göre Zonguldak iline bağlı Merkez ilçesinde yapımı devam eden istinat duvarı inşaatı ve iksa sistemlerinin yapım aşaması nasıl gerçekleştirildiği üzerinde çalışılmıştır. ÖZET (devam ediyor) İnceleme alanında geoteknik amaçlı olmak üzere 2 adet toplam 30,0 metre derinliğinde sondaj yapılmıştır. Sondajlarda geçilen seviyelerde, yüzeyden aşağıya doğru alınan karot numunelerine göre kireçtaşlarından oluştuğu gözlenmiş, zemin kaya sınıfında değerlendirilmiştir. İnceleme alanına göre istinat duvarları temelleri kireçtaşına oturtulmuştur. Kireçtaşına göre taşıma gücü hesabı yapılmıştır. Yıkılacak olan bina 4 kat bodrum dâhil olmak üzere 12 kattan oluşmaktadır. Mevcut yapı zemini bitkisel toprak, devamlılığı olmayan kireçtaşı vb. kısımlar araziden sıyrılmıştır. İnşaat esnasında deniz tarafına kaya düşmesi gibi olumsuzluklara neden olmamak için gerekli tedbirler alınarak yıkım süreci yapının üst kısmından başlanmıştır. Yapının alt kısmına doğru 11,25 metre kazı yapılıp öncelikli var olan zemin durumuna göre iksa sistemi yapılıp; ankraj gövde boyu, kök boyu hesabı sonlu elemanlara dayalı (Plaxis V9 Dinamik modül) programda yapılmıştır. Diğer hesaplamalar betonarme statik programında (Sta4Cad programı) istinat duvarı modellenip beton, demir, kalıp hesabı yapılmıştır. Daha sonra zeminin cinsi değiştirilerek yeniden ankraj gövde boyu ve kök boyu hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's city planning, deep excavations are very important in terms of engineering. To provide the placement of multi-storey buildings according to the ground; In order to present the construction structures such as tunnels and subways, civil engineers are obliged to keep the ground in the vicinity during deep excavation. As seen in other countries, the population, which has been continuously increasing, brought with it the necessity to open new lands to the reconstruction of the land despite the rapid depletion of the dwellings in the regions where the floors are smooth and the ground is not favourable. In this process, low load bearing capacity, high deformation, ground strengthening and soil structure improvement are very common. In this study; the construction of the retaining wall construction and retaining systems, which are still under construction in the central district of Zonguldak province, is studied according to local soil properties. In the study area, a total of 30.0 meters 2 deep drilling was performed for geotechnical purposes. According to the drilling logs; the lime stones were formed and the ground rock class are observed. The foundations of retaining walls are constructed on ABSTRACT (continued) limestone. Therefore, the bearing capacity is calculated according to limestone. The building to be demolished consists of 12 floors, including 4 floors. The sections were stripped of the field. During the construction, necessary measures were taken in order not to cause any negative effects such as rock falling on the sea side and demolition process was started from the upper part of the building. 11,25 meters to the lower part of the existed structure of the excavation of the ground according to the existing soil conditions are made; anchor body length, root length calculation was made in finite elements (Plaxis V9 dynamic module) program. According to the accounts that saved program is a software developed for structural engineering (Sta4Cad program) in the retaining wall model, concrete, iron calculations were made. Afterwards, the length of the floor was changed and re-anchor body length and root length were calculated. Different sensitivity analyses were performed according to changing soil conditions.