Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği bölümü uygulama atölyelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi ve risk analiz uygulaması
Gazi University Faculty of Technology Department of Manufacturing Engineering application workshops investigation of occupation health and safety and risk analysis application
- Tez No: 561455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu yaşanan ölümler ve bunların yazılı ve görsel medyada geniş yer bulması iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin artmasına neden olmuştur. Bu sebeple konunun aktörlerinden olan devlet ve işveren tarafının bu hususta etkili tedbirler alması zorunlu hale gelmiştir. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu can kaybının azaltılması ve bunlardan kaynaklanan ilave maliyetin düşürülmesine yönelik ana esaslar belirlenmiş, ikincil mevzuatlar ile de usul ve esaslar tesis edilmiştir. Bu kapsamda; iş sağlığı ve güvenliği denilince ilk akla gelen risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesi ile işletmelerce kaza ve hastalıklar olmadan önce tespit edilip, gerekli tedbirlerin alınması sağlanmaktadır. Proaktif yaklaşım ile ortaya konulan bu görüşler işveren, işçi ve devlet arasındaki iş barışının ve kayıpların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada; iş sağlığı ve güvenliğinin önemi tarihsel gelişimi, risk analiz yöntemleri ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü Uygulama Atölyelerinin 3T Risk Değerlendirme yöntemi ile örnek risk değerlendirme uygulaması ve alınması gereken tedbirler incelenmiştir. Yapılan risk değerlendirmesi sonucunda atölyelerin Genel Güvenlik Endeksinin % 87,07 ile genel anlamda iyi seviyede olduğu ancak modül güvenlik endekslerinden A,B, D, F, H,I ve K modüllerinde belirtilen tedbirlerin alınması ile sağlık ve güvenlik açısından faydalı olacağı ve Genel Güvenlik Endeksinin daha üst seviyeye çıkacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The deaths resulting from occupational accidents and occupational diseases in recent years and their wide coverage in written and visual media have raised the importance of occupational health and safety. For this reason, it has become mandatory for the government and employer to take effective measures in this regard. As a result of the Occupational Health and Safety Law No:6331, which enacted on July 1, 2012, the main principles related to reducing the loss of life as a result of an occupational accident and diseases and reducing the additional cost resulting from these, were determined and procedures and principles were established with secondary legislation. In this context; it is the first risk assessment comes to mind when it comes to occupational health and safety. With the risk assessment, it is determined by the enterprises before accidents and diseases and necessary measures are taken. These views, which are demonstrated by the proactive approach, help to prevent work peace and loss between employers, workers and the state. In this study; The historical development of the importance of occupational health and safety, risk analysis methods and the application of sample risk assessment with the 3T Risk Assessment method of Gazi University Technology Faculty Manufacturing Engineering Department Application Workshops and the measures to be taken were examined. As a result of the risk assessment, the overall safety index of the workshops is 87,07% and the module security will be useful in terms of health by taking the measures mentioned in modules A, B, D, F, H, I and K and will be useful in terms of health and safety. It is evaluated that it will rise to a higher level.