Boundary of the general linear group over the rationals and p-adic continued fractions
Genel lineer grubun rasyoneller üzerindeki sınırı ve p-adik sürekli kesirler
  1. Tez No: 561453
  2. Yazar: ESRA ÜNAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN MUHAMMED ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Rasyoneller üzerindeki genel lineer grup PGL2(Q) aritmetik olarak önemli sonsuz temsile sahip bir gruptur. Bu tezdeki amacımız rasyoneller üzerindeki genel lineer grubun sınırını keşfetmek amacıyla bu sınırın elemanlarını sistematik bir yolla sınıflandırmaktır. Aynı zamanda literatürdeki p-adik sürekli kesirler araştırılmıştır ve bazı periyodik p-adik sürekli kesirler için açılımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general linear group over the rationals PGL2(Q) is an arithmetically infinitely presented group. Our aim in this thesis in order to explore the boundary of the general linear group, the elements of this boundary are classified in a systematic manner. Also we give a through review of p-adic continued fractions in the literature. We also get explicit series expansions for some periodic p-adic continued fractions.