Türk dünyasında soykırım ve etno-jeopolitik inhilal
Genocide and etno-geopolitic overthrow in the Turkish world
  1. Tez No: 561561
  2. Yazar: RAHİM JAVADPOUR CAVADBEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Türk dünyasının bütün bölgelerini ele almamız mümkün olmamıştır. Bu Tez Çalışmamız İran, Kafkasya, Batı Türkistan ve Türkiye dâhil dört bölge üzerine odaklı bir çalışmadan oluşmaktadır. Önce Nüfus artışının devlet için tarihsel önemine değinilmiştir. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, başka bir ifade ile ilk 30 yılında her dört bölgede Türk ve Müslümanlara karşı uygulanmış olan Açlık-kıtlık ve katliamlardan dolayı kayıpların öğrenilmesine çalışılmıştır. Bunun için Türkiye'nin 1900-1923, Rusya'nın esasen 1897-1930 arası istatiksel nüfus verilerini İran'ın ise 1900-1920 arası nüfus tahminlerini inceleyerek elde edilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have not been able to address all regions of the Turkish world. This thesis Our study Iran, the Caucasus, focused on four areas including West Turkestan and Turkey consists of a run. First, the historical importance of population growth for the state is mentioned. In the first quarter of the 20th century, in other words in the first 30 years, it was tried to learn the losses due to the famine and genocide which were applied against Turks and Muslims in every four regions. Turkey, for its 1900-1923 were studied essentially the statistical population data from 1897-1930 from Russia to obtain population estimates by examining the 1900-1920 Iran.