Çankırı ilinin avifaunası
Avifauna of Çankırı
  1. Tez No: 561626
  2. Yazar: MERT OKTAY BAYKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada; Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi'nin sınırında bulunan Çankırı ilinin kuş türlerinin tespitini sağlamak, yayılışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Çankırı ili sınırları dâhilinde 4 farklı mevsimde 2013-2018 yılları arasında 73 paftaya ait (toplam 73 adet pafta içeren; 32 adet bağımsız, 41 adet komşu illerle ortak pafta) 148 farklı gözlem noktasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile 50 farklı familyaya ait 182 farklı tür kaydedilmiştir. Gerçekleştirilen arazi çalışmalarında tespit edilen 182 farklı türün koruma durumları göz önünde bulundurulduğunda; IUCN kriterlerine göre 1 tür VU statüsünde, 1 tür EN statüsünde, 4 tür NT statüsünde, geriye kalan 176 tür LC statüsünde; BERN kriterlerine göre 126 tür EK-II listesinde, 42 tür EK-III listesinde, 14 tür liste dışı statüsünde; CITES kriterlerine göre 25 tür EK-II listesinde, 157 tür liste dışı statüsünde; her sene yenilenen merkez av kurulu kararlarına (MAK) göre 27 tür EK-I listesinde, 19 tür EK-II listesinde ve 136 tür liste dışı statüsünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to determine the bird species of Çankırı province on the border of Anatolia Region and Black Sea Region and to determine their distribution. 1370 species belonging to 182 different species belonging to 50 different families in the field studies carried out in 148 different observation points in 73 different seasons between the years of 2013-2018 in the four different seasons of Çankırı province. recording is provided. Considering the conservation status of 182 different species determined in field studies; According to IUCN criteria, 1 species has VU status, 1 type has EN status, 4 species has NT status, remaining 176 species have LC status; According to the BERN criteria, 126 species are listed in ANNEX-II list, 42 are listed in Annex III list, 14 are in unlisted status; According to the CITES criteria, 25 species are included in the list of ANNEX-II and 157 are listed as unlisted; According to the decisions of the central hunting board (MAK), which have been renewed every year, 27 species are included in the list of ANNEX-I, 19 of them in the list of ANNEX-II and 136 of them as unlisted.