Artan miktarlarda uygulanan demir dozlarının ıspanak bitkisinin gelişimi ve kimi besin elementi içeriğine etkisi
Effects of increasing iron application doses on growth and some nutrient element concentration of spinach
  1. Tez No: 561625
  2. Yazar: OLGUN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Besin değeri düşük yiyecekler, elementlerin yetersiz alımıyla ilgili bazı sağlık sorunlarına neden olur. Demir bakımından zengin yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, demir eksikliği bulunan insanların demir eksiliğini giderebilmesi için alternatif bir yöntem olabilir. Bununla birlikte, bitkilerde bulunan diğer besin elementlerinin alımı ve alınma miktarı da insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu elementlerin bitkilerdeki bulunuş miktarları bir denge içerisinde olmalıdır. Bu elementlerin uygun miktarları tüm canlılar için gerekli olmasına karşın fazla miktarda alınmaları zararlıdır. Bu nedenle artan Fe dozlarının ıspanak (Spinacia oleracea L.) bitkisinin büyüme ve besin elementi alımına etkilerini incelemek amacıyla bu sera denemesi kurulmuştur. Akan su kültürüne sahip bir hidroponik sisteme yerleştirilen ıspanak çeşitlerinden 'Matador', 'Reis' ve 'Greenstar' a artan miktarlarda Fe (30, 60, 90, 120 ve 150 µM) uygulanarak elde edilen sonuç gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foods with a low nutritional value causes to some health problems related to insufficient intake of the elements. One of these elements is iron (Fe) and adequate daily intake of it is important for humans. Consumption of green leafy plants which were fortified with iron could be the way for humans who suffer from iron deficiency. However, up taken amounts of the other nutrients in plants are also important and they must be found at optimum stage and with a harmony between each other. Although the appropriate amounts of them are necessary for plants and also for human and animal health, excess amounts are harmful. Therefore, to determine the effects of increasing doses of Fe on the growth and nutrient element uptake of spinach (Spinacia oleracea L.) a greenhouse research was set up. Increasing doses of Fe (30, 60, 90, 120 and 150 µM) were applied to spinach cultivars 'Matador', 'Reis' and 'Greenstar' in a re-circulated hydroponic system. Increasing Fe doses had statistically significant (p < 0.01) effects on spinach cultivars. Iron, stimulated the plant growth, the dry matter yield, SPAD values and the nutrients uptake of both shoots and roots of spinach up to 120 µM Fe doses (p < 0.01). However the effect of highest dose (150 µM) of Fe was found negative. Accumulation of especially the Fe, Cu and Mn was occurred in the roots with high amounts of Fe. In contrast to the micro elements the insufficient amounts of Fe inhibited the translocation of Mg to shoots and an accumulation of Mg was observed in the roots of spinach with low amounts of Fe. Because of the contrary relations with the other nutrients, a special attention must be paid during fortifying the plants with iron.