Sübstitüe benzaldehit türevlerinin asetofenon ile kondenzasyon reaksiyonlarının FT-IR ile incelenmesi
Investigation of condensation reactions of Subsiituted benzaldehyde derivatives with acetophenone by FT-IR
- Tez No: 561628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kalkonlar iki aromatik halkanın üç karbonla birbirine bağlı, düz zincirinde α, β-doymamış bir karbonil grubu olan açık zincirli flavonoidlerdir. Bitkilerden izole edilen veya sentetik olarak sentezlenen pek çok kalkon türevi geniş bir biyolojik aktiviteye sahiptir. Kalkonların antioksidan, anti-diyabetik, anti-hipertansif, anti-viral, anti-inflamatuar, anti-histaminik ve anti-malarial gibi biyolojik aktiviteleri bulunmaktadır. Kalkon türevleri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmada, asetofenonun sırasıyla benzaldehit, 3-metoksibenzaldehit, 3-metilbenzaldehit ve 3-klorobenzaldehit etanol içerisinde oda sıcaklığındaki reaksiyonu sonucunda sırasıyla benzalasetofenon, 3-metoksibenzalasetofenon, 3-metilbenzalasetofenon ve 3-klorobenzalasetofenon bileşikleri elde edilmiştir. Sentezlenen ürünlerin yapı analizi için FT-IR spektroskopisi kullanılmıştır. Bu amaçla ürünlerin ve giriş maddelerinin IR spektrumları karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan reaksiyon başlangıcı background tanımlaması yöntemi reaksiyonun başlangıç anındaki tüm bileşenlerinin titreşimlerinin FT-IR cihazı tarafından sıfırlanması mantığına dayanmaktadır. Asetofenonun sırasıyla benzaldehit, 3-metoksibenzaldehit, 3-metilbenzaldehit ve 3-klorobenzaldehit etanol içerisinde oda sıcaklığındaki reaksiyonu, reaksiyon başlangıcı background tanımlama yöntemi kullanılarak FT-IR ile izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chalcones are open-chain flavonoids, a α, β-unsaturated carbonyl group in the straight chain, where two aromatic rings are bonded together by three carbons. Both extracted from plants or synthetically synthesized most chalcone derivatives have largely biologically active. Chalcones have biological activities such as antioxidant, anti-diabetic, antihypertensive, anti-viral, anti-inflammatory, anti-histaminic and anti-malaria. Many investigations have been done on the chalcone derivatives. In this study, the reaction of acetophenone with benzaldehyde, 3-methoxybenzaldehyde, 3-methylbenzaldehyde and 3-chlorobenzaldehyde in ethanol at room temperature gave benzalacetophenone, 3-methoxybenzalacetophenone, 3-methylbenzalacetophenone and 3-chlorobenzalacetophenone compounds, has been performed respectively. FT-IR spectroscopy was used for the structure analysis of synthesized products. For this purpose, IR spectra of the products and starting materials were compared. The method of the reaction identification used in the study is based on the logic of resetting the vibrations of all the components at the start of the reaction by the FT-IR device. Reaction of acetophenone with benzaldehyde, 3-methoxybenzaldehyde, 3-methylbenzaldehyde and 3-chlorobenzaldehyde, respectively, in ethanol at room temperature was monitored by FT-IR using the background definnig method.