Toprak-hava ısı değiştiricisi sisteminin hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi
Computational fluid dynamics analysis of earth-air heatexchanger
  1. Tez No: 561629
  2. Yazar: METİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Ege Üniversitesi'nde kurulu olan toprak-hava ısı değiştiricisi sisteminin deneysel verileri, gerçekleştirilen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizlerinin sonuçları ile kıyaslanmıştır. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği çözümleri için ANSYS 19.0 programı kullanılmıştır. Yapılan bu kıyaslama sonucunda analiz verilerinin, deneysel veriler ile arasındaki bağıl hata oranı %9,83 bulunmuştur. Sonuç olarak, toprak-hava ısı değiştiricilerinin termal analizleri Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri sonuçları ile kabul edilebilir düzeyde örtüşmektedir. Bu tip deneysel modeller kurulmadan önce ön çalışma maksadıyla Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri gerçekleştirilebilir ve sistem buna göre tasarlanabilir. Doğruluğu deneysel veriler tarafından teyit edilen analiz modeli sayesinde istenildiği takdirde parametrik olarak çalışma imkânı olacaktır. Örnek olarak kullanılan boru çapı değiştirilebilir ve sistemi tekrar kurmadan, analizler sayesinde çıktı parametresi alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental results of ground-air heat exchanger system, which was installed at Ege University, and the analysis results of Computational Fluid Dynamics (CFD) has been compared by using ANSYS 19.0 software. It has been found that computational error between the results of the analysis and experimental results is 9.83%. Due to the computational results, the thermal analysis of ground-air heat exchanger which is within the acceptable computational error range which can be found in the current literature. Before the establishment of such experimental models, Computational Fluid Dynamics (CFD) can be performed for preliminary study and the system can be designed accordingly. The accuracy of this model's analysis which is confirmed by the experimental data, proves that it should work in different parameters. As an example, the diameter of the pipe can be changed, and the output can be obtained by analysis without re-installing the system.