Sulu çözeltide formaldehit gideriminin optimizasyonu
Optimization of formaldehyde removal in aquatic solution
  1. Tez No: 561640
  2. Yazar: FATMA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, formaldehitin (FA) neden olduğu KOİ yükünün UV ve floresan ışık altında, hidrojen peroksit (H2O2) ile ve H2O2 olmadan giderimi incelenmiştir. Ayrıca, UV ve floresan ışık altında farklı pH'larda H2O2 oluşumu ve tüketimi gözlenmiştir. Sentetik su numunelerinde ortamın pH değeri (3, 6, 7, 9 ve 12) ve FA:H2O2 (1:1; 1:2; 1:3) oranı optimize edilmiştir. Floresan ışığı altında FA içeren ortamda H2O2 (0.11 mg / L) oluşumu gözlenmiştir. pH'nın H2O2 tüketimi için önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir, çünkü H2O2 içeren numunelerde, sadece pH 12'de H2O2 (%92.09) harcanmıştır. FA ve H2O2 (1:1) içeren numunelerde H2O2'nin %33.11'i harcanmış ve KOİ en yüksek %18.57 oranında giderilmiştir. UV ışık altında, farklı pH'larda H2O2 oluştuğu, asitlik arttıkça oluşan H2O2 miktarının da arttığı görülmüştür. FA içermeyen ve içeren ortamlarda sırası ile 1.10 ve 2.32 mg/L H2O2 oluştuğu bulunmuştur. H2O2 (500 mg/L) eklenmiş ortamlarda pH seviyesine bağlı kalmaksızın H2O2 konsantrasyonunun azaldığı görülmüştür. FA ve H2O2 (1:1) içeren numunelerde H2O2'nin tamamı harcanmış ve %45.22 KOİ giderimi sağlanmıştır. FA:H2O2 oranı 1:1, 1:2 ve 1:3 olan ortamlar için KOİ giderim verimleri sırasıyla % 43.13, 62.16 ve 53.78 olarak bulunmuştur. Orijinal atıksuyun koagülasyonu çalışmasında optimum PAC 1 mL/L olrak bulunmuştur. Koagüle edilen numunelere UV/H2O2 oksidasyon işlemi uygulanmış ve FA giderimi sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of COD load caused by formaldehyde (FA) was investigated. Experiments were carried out under UV and fluorescent light by using samples containing hydrogen peroxide (H2O2) and without H2O2. Under UV and fluorescent light, at different pHs H2O2 formation and consumption were examined. In synthetic water samples, the pH value of the medium (3, 6, 7, 9 and 12) and FA: H2O2 ratio (1:1; 1:2; 1:3) were optimized. Under fluorescent light, H2O2 formation (0.11 mg/L) was observed in the medium containing FA. 92.09% of H2O2 was consumed just in pH 11.91. Results show that pH is an important factor for H2O2 consumption under fluorescent light. In the samples containing both FA and H2O2 (1:1), H2O2 was spent by 33.11% and COD was removed by 18%. Under UV light, H2O2 was formed at different pHs, and as the acidity increased, the amount of H2O2 increased. H2O2 formation was found to be 1.10 and 2.32 mg/L in FA-free and containing media respectively. In H2O2 containing media, H2O2 concentration decreased without being dependent on pH. In samples containing both FA and H2O2, all of H2O2 was spent and COD removal was 45.22%. COD removal efficiencies were found to be 43.13%, 62.16 and 53.78, respectively for FA: H2O2 ratio 1:1, 1:2 and 1:3 environments. The optimum PAC was found to be 1 mL/L in the coagulation study of the original wastewater. UV/H2O2 oxidation was applied to the coagulated samples and FA removal was not achieved.